Polski Ład uderza w wynajem mieszkań. Zmiana m.in. w odliczaniu kosztów. "Zły kierunek"

Zmiany proponowane w Polskim Ładzie mogą sprawić, że wynajmujący będą płacili wyższe podatki. W ten sposób rząd chce hamować wzrost cen nieruchomości i jednocześnie zwiększać dochody budżetu.

Podniesienie obciążeń podatkowych z najmu mieszkań przez PiS w ramach Polskiego Ładu ma odbyć się bez okresu przejściowego. "To zły kierunek. Zamieszkiwanie lokalu z najmu jest już dzisiaj droższe i mniej korzystne podatkowo niż posiadanie go na własność, a przyczyny wzrostu cen nieruchomości leżą w luźnej polityce pieniężnej NBP i barierach podażowych. Tymczasem rozwój rynku najmu, szczególnie najmu instytucjonalnego, to pozytywna zmiana strukturalna w polskiej gospodarce" - ocenia w Fundacja Obywatelskiego Rozwoju w komunikacie.

Zobacz wideo Ceny mieszkań biją kolejne rekordy. Kiedy ich wzrost wyhamuje?

Polski Ład godzi w wynajem. Co miałoby się zmienić?

Zgodnie z planami rządu, w ramach Polskiego Ładu - przy najmie prywatnym miałaby pozostać tylko jedna możliwość rozliczenia - ryczałt. Wskutek planowanych zmian Polacy nie będą mieli więc możliwości odliczania kosztów, takich jak np. wydatki na remont czy ubezpieczenie lokalu. Zmiany mają wejść w życie w 2022 r.

Obecnie w sytuacji najmu prywatnego wynajmujący ma dwie opcje. Pierwsza to rozliczenie na zasadach ogólnych według skali podatkowej 17 proc. lub 32 proc. Druga opcja to ryczałt, gdzie płaci się 8,5 proc. podatku od przychodów poniżej 100 tys. zł.

Budowa nowych mieszkań (zdjęcie ilustracyjne)Ceny mieszkań jeszcze w górę? Zagraniczne fundusze wykupują nieruchomości

Polacy wolą mieszkania na własność

Jak zauważa FOR w komunikacie, model mieszkalnictwa w Polsce i innych krajach postsocjalistycznych jest silnie skoncentrowany na własności, a nie na najmie jak w Europie Zachodniej. To ogranicza mobilność pracowników, ponieważ ludzie rzadziej poszukują lepszej pracy poza miejscem zamieszkania, kiedy posiadają już mieszkanie na własność, zwłaszcza wtedy, gdy kupili je na wieloletni kredyt.

Blok (zdjęcie ilustracyjne)Na statystycznego Polaka przypada 29 mkw. przestrzeni mieszkalnej

"Brak rozwiniętego rynku najmu utrudnia też wyprowadzkę od rodziców i usamodzielnienie młodym oraz ogranicza dostęp osób mniej zarabiających do najbardziej atrakcyjnych miejsc pracy skoncentrowanych w centrach największych metropolii i tym samym ich awans społeczny. Mieszkanie na własność z dużym kredytem w wielu sytuacjach życiowych może być kulą u nogi, szczególnie w kontekście mobilności zawodowej" - czytamy.

Więcej o: