"Studio Biznes". Belka mówił o "czynach", nim prezes NBP podniósł stopy procentowe. Co jeszcze powinien zrobić?

- Gdybym był teraz prezesem NBP, to przede wszystkim zmieniłbym retorykę. Nie mówiłbym, że sytuacja jest stabilna i pod kontrolą - mówił przed decyzją RPP Marek Belka w rozmowie z Łukaszem Kijkiem w "Studio Biznes". Nakreślił też, jakie kolejne kroki powinien wykonać Adam Glapiński.

- Zapowiedź prezesa Glapińskiego, że nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji, to prawidłowy ruch. Za tym powinny iść teraz czyny - stwierdził Marek Belka. Zaznaczył, że powinna zakończyć się "retoryka polityki przyzwalającej w nieskończoność".

Gdybym był teraz prezesem NBP to przede wszystkim zmieniłbym retorykę. Nie mówiłbym, że sytuacja jest stabilna i pod kontrolą (...) To zmieni podejście banków, ale też kredytobiorców
Trzeba dokonać pierwszej podwyżki, sygnalnej. Ja bym podniósł stopy procentowe o jeden punkt. Do jednego procenta. To jest w dalszym ciągu niskie oprocentowanie, w dalszym ciągu bardzo niska stopa procentowa przy inflacji bliskiej sześć proc. (...) A przy najbliższej okazji zaapelowałbym także do rządu o uporządkowanie finansów publicznych

- dodał były prezes NBP.

Rozmowę można zobaczyć tutaj:

Zobacz wideo Marek Belka: Ja bym podniósł stopy procentowe o jeden punkt

Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę procentową o 0,4 punktu procentowego do poziomu pół procent. Jest to pierwsza podwyżka stóp od 9 lat. W opublikowanym komunikacie członkowie Rady wskazali, że wobec prawdopodobnego dalszego ożywienia gospodarczego inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano.

Rada zdecydowała też o podniesieniu stopy rezerwy obowiązkowej z poziomu 0,5 procent do 2 procent. Jest to minimalna kwota, jaką banki komercyjne muszą przechowywać w banku centralnym w celu zabezpieczenia ich wypłacalności.

Czytaj więcej: Stopy procentowe w górę! RPP zaskoczyła decyzją

Inflacja na energetycznym dopalaczu. Masz pytania dotyczące cen energii? Zadaj je ekspertowi w Q&A Gazeta.pl. Do czego prowadzi to, co dzieje się teraz na rynkach i w gospodarkach? Pytania w tym temacie przesyłajcie do nas na adres: news_gazetapl@agora.pl. W czwartek 7 października zadamy je ekspertowi w programie Q&A Gazeta.pl.

Więcej o: