Podatek od nieruchomości 2022: stawki poszły w górę. Ile zapłacą właściciele domów i mieszkań?

Rosnąca inflacja oraz wiążące się z tym podwyżki nie ominęły rynku nieruchomości. Mowa tutaj nie tylko o osobach planujących zakup nowego mieszkania, ale i tych, którzy już je mają. Wzrósł bowiem podatek od nieruchomości 2022, co już niedługo odczuje większość właścicieli budynków mieszkalnych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nowy podatek od reklam wejdzie w życie?

W związku z obwieszczeniem Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe stawki za podatek od nieruchomości. Dla właścicieli domów i mieszkań oznacza to większe koszty. Jak się okazuje, nie każdy będzie musiał je ponosić.  

Konferencja premiera Morawieckiego w KPRMIle da obniżenie cen żywności? Morawiecki:14-24 zł na osobę msc.

Za podatek od nieruchomości 2022 zapłacimy więcej. Podwyżki sięgają nawet do 0,31 zł za metr kwadratowy

Od nowego roku właściciele nieruchomości czekają podwyżki. Większość gmin zapewne chętnie skorzysta z możliwości podniesienia podatku, gdyż zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Finansów może on wzrosnąć w przypadku budynków lub ich części:

  • mieszkalnych – 0,89 zł za 1 m² powierzchni użytkowej (wzrost o 0,04 zł);
  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej  - 25,74 zł za 1 m² (wzrost o 0,90 zł);
  • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 8,68 zł za m² (wzrost o 0,31 zł);
  • pozostałych (np. podwórko przy domku jednorodzinnym) - 0,54 zł za 1 m² (wzrost o 0,03 zł);

Ostateczna decyzja należy do rad miast i gmin. Podatek od nieruchomości 2022 może się zatem różnić

O końcowej stawce podatku decydują rady miasta lub gminy w drodze uchwały, a więc nie każdy zapłaci taką samą kwotę. Nie może ona natomiast przekroczyć limitów wskazanych przez ministerstwo. Warto sprawdzić zatem Biuletyn Informacji Publicznej danego urzędu miasta albo gminy lub udać się tam bezpośrednio.

Konferencja premiera Morawieckiego w KPRMNiższe rachunki za gaz? Zapytaliśmy o szczegóły. "Jeszcze nie wiem"

Nie każdy musi odprowadzać podatek od nieruchomości. Kto jest zwolniony z tego obowiązku?

Obowiązek zapłacenia podatku od nie dotyczy jednak wszystkich. Co do zasady zwolnione są z tego grunty rolne, działki w Rodzinnych Ogródkach Działkowych oraz infrastruktura ogrodowa znajdująca się na nich, a także altany, obiekty gospodarcze do 35 m², które nie służą do prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby mieszkające w spółdzielniach mieszkaniowych, mają wliczony podatek do miesięcznego czynszu. 

Więcej o: