Zachód reaguje na decyzję Putina. USA i UE zapowiadają sankcje na Rosję

Stany Zjednoczone zapowiedziały pierwsze sankcje na Rosję, a Unia Europejska przedstawi we wtorek swój pakiet. Restrykcje mają związek z decyzją Władimira Putina o uznaniu niezależności "republik" donieckiej i ługańskiej na Ukrainie.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w poniedziałek podczas orędzia, że "w trybie natychmiastowym" podjął decyzję o uznaniu niepodległości "republiki" donieckiej i ługańskiej na wschodzie Ukrainy. Zachód już zareagował i zapowiedział sankcje za wsparcie separatystów z Donbasu.

Prezydent Rosji Władimir PutinPutin przemówił. Zaczął od "dekomunizacji" Ukrainy, a potem wskazał na Polskę

USA i UE odpowiadają na działania Rosji ws. Ukrainy. Będą sankcje

Stany Zjednoczone określiły decyzję Putina jako rażące naruszenie międzynarodowych zobowiązań Rosji. Biały Dom zapowiedział już pierwsze sankcje.

- Spodziewaliśmy się takiego kroku ze strony Rosji i jesteśmy gotowi do natychmiastowej odpowiedzi - napisała w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiadając, że prezydent Joe Biden podpisze wkrótce rozporządzenie zakazujące podmiotom amerykańskim jakichkolwiek inwestycji, handlu i operacji finansowych z tak zwanymi republikami Doniecką i Ługańską.

Więcej informacji o sytuacji na Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ruch nad polskim niebemNATO odpowiada na ruch Putina. Nad Polską ruch samolotów

Jen Psaki dodała, że na podstawie rozporządzenia możliwe będzie nakładanie sankcji na osoby fizyczne działające w tych regionach. - Niedługo ogłosimy dodatkowe kroki związane z dzisiejszym rażącym naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Rosji - powiedziała.

Natomiast szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Brukseli powiedział, że jeśli Rosja uzna niepodległość samozwańczych republik w Donbasie, to zaproponuje krajom UE zatwierdzenie przygotowanego pakietu sankcji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen już w niedzielę zapowiadała, że Rosja byłaby właściwie odcięta od międzynarodowych rynków finansowych. Sankcje miałyby zostać nałożone na wszystkie produkowane przez UE towary, których Rosja pilnie potrzebuje, by zmodernizować swoją gospodarkę i których nie będzie w stanie zastąpić. Podobny pakiet sankcji przygotowały też USA, Kanada i Wielka Brytania we współpracy z Unią.

Zobacz wideo Jakie działania mogłyby powstrzymać inwazję na Ukrainę?
Więcej o: