Cena karpia 2022. Ile trzeba zapłacić za kilogram? Gdzie kupić najtaniej?

Wraz ze zbliżającym się okresem świąt Bożego Narodzenia, coraz więcej osób wypatruje w sklepach okazji do zakupu produktów i typowych dla tego okresu elementów wystroju. Jak w tym roku wyglądają ceny karpia? Ile aktualnie należy za niego zapłacić? Jaka będzie cena karpia w grudniu?

Przygotowanie się do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia nie będzie tanim zadaniem. W porównaniu do ubiegłego roku, ceny wielu produktów drastycznie wzrosły i dotyczy to również podstawowych elementów kojarzonych z obchodzonymi pod koniec grudnia świętami. Wiadomo już, że w 2022 roku więcej będzie trzeba zapłacić m.in. za karpia.

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia

Czech Republic ProtestCzeski sukces demograficzny. 'Zagrało wiele różnych czynników'

Cena karpia 2022 za kilogram

W połowie listopada 2022 roku cena karpia wynosi około 17 złotych za kilogram - taka stawka dotyczy okazu o wadze 1,7 - 2,5 kg bezpośrednio u hodowcy. Najczęściej zakup karpia w gospodarstwach hodowlanych jest korzystniejszy, jednak należy mieć na uwadze, że od początku grudnia cena karpia wzrasta średnio o około 2 zł za kilogram.

Średnia cena karpia żywego nie przekracza obecnie 20-25 złotych, choć oczywiście zdarzają się hodowcy, którzy sprzedają go za nieco wyższe stawki. Jeszcze tańszą opcją jest kupno w hurcie - w wybranych gospodarstwach hodowlanych dostępny jest już od 15 złotych za kilogram.

Cena karpia będzie rosnąć

Zarówno hodowcy, jak i sprzedawcy detaliczni zdążyli w ostatnich latach przyzwyczaić do tego, że w grudniu ceny karpii są wyższe niż w listopadzie. Nie inaczej powinno być w tym roku. Co jednak najgorsze, w porównaniu z 2021 rokiem szacuje się, że będzie trzeba zapłacić więcej o około 30%. Niewykluczone, że podwyżki cen w wybranych miejscach będą jeszcze wyższe.

Już na początku listopada karpie pojawiły się w ofercie popularnych supermarketów. W zależności od sieci ceny kształtują się od około 50 zł do nawet 70 zł za kilogram ryby. Od czego zależy cena karpia? Otóż decydując się na zakup w popularnych sieciach sklepów, do wyboru mamy karpia patroszonego, dzwonka karpia, ale też filet z karpia. Cena uzależniona jest zatem od tego, którą z wymienionych opcji wybierzemy.

Ursula von der LeyenKomisja Europejska jednak się ugnie ws. limitów cen gazu? Naciska Polska

Tegoroczne wysokie ceny karpia żywego są przede wszystkim spowodowane rosnącymi cenami zboża, czyli podstawowego pożywienia ryb. Jeszcze w ubiegłym roku hodowcy płacili za tonę około 700 złotych, podczas gdy w tym roku cena wynosi około 1300 złotych. Dodatkowo wpływ na rosnące ceny mają drożejące energia i paliwo.

Zobacz też: Ile zapłacimy za karpia w te święta? Ryba nie słyszała o inflacji, ale "bliżej świąt cena wzrośnie"

Więcej o: