Właściciel Facebooka zapowiada masowe zwolnienia. Zuckerberg napisał w tej sprawie list do pracowników

Aleksandra Boryń
Firma Meta, która jest właścicielem Facebooka, zapowiedziała, że w tym roku zwolni około 10 tysięcy swoich pracowników. Potentat w branży informatycznej już po raz drugi ogłosił plany masowych zwolnień. Jest to efekt spowolnienia gospodarczego oraz spadających cen akcji jednego z największych portali społecznościowych.

Szef Facebooka Mark Zuckerberg w wiadomości skierowanej do pracowników napisał, że większość zapowiadanych zwolnień będzie miała miejsce w kwietniu i maju. Jednak w niektórych przypadkach będą one trwały do końca tego roku. "Przez wiele lat mieliśmy do czynienia z gwałtownym rozwojem i nasze zasoby mogliśmy inwestować w rozwój. Jednak w zeszłym roku zapanowała tendencja spadkowa, co wymusiło na nas podjęcie stosowanych kroków. Uważam, że powinniśmy przygotować się na nową rzeczywistość ekonomiczną, która może potrwać wiele lat" - napisał Mark Zuckerberg.

Poprzednia akcja masowych zwolnień miała miejsce jesienią zeszłego roku, kiedy zwolniono ponad 11 tysięcy pracowników, co stanowiło 13 procent zatrudnionych wówczas w firmie Meta.

Nie tylko Meta zwalnia pracowników

W styczniu na podobny krok zdecydowała się macierzysta spółka Google'a - Alphabet. Ogłosiła redukcję zatrudnienia około 12 tysięcy pracowników na całym świecie.

Spółka dołączyła do grona amerykańskich gigantów technologicznych, które wprowadziły w ostatnim czasie restrukturyzację na dużą skalę. Również Microsoft poinformował o redukcji grona pracowników o 10 tysięcy.

W listopadzie zeszłego roku dyrektor generalny Amazona Andy Jassy zapowiedział, że redukcja zatrudnienia w jego firmie obejmie około 10 tysięcy pracowników. W tym samym okresie, zwolnionych zostało również kilka tysięcy pracowników Twittera. Kiedy Elon Musk przejął popularny serwis społecznościowy, zapowiedział cięcia kosztów oraz zwiększenie efektywności pracy.

Zobacz wideo

Według firmy doradztwa personalnego Challenger, Gray & Christmas, to właśnie sektor technologiczny zlikwidował najwięcej miejsc pracy w 2022 roku - 97 171 w ciągu jednego roku, co stanowi wzrost o blisko 650 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Więcej o: