Bitcoin nagle zanurkował. Największa giełda okradana przez hakerów od... 2012 roku!

Robert Kędzierski
BitFinex, jedna z największych bitcoinowych giełd, zawiesiła działalność. Hakerom udało się wykraść z niej ok. 70 milionów dolarów. W reakcji na te doniesienia Bitcoin mocno potaniał. Czy kryptowaluta jest bezpieczna?

Bitcoin to wirtualna waluta stworzona jako, w założeniu, alternatywa dla "prawdziwego" pieniądza. Na świecie funkcjonuje kilka giełd, które pozwalają na duże transakcje w tej kryptowalucie.

Czytaj też: Internauci zdemaskowali mężczyznę podającego się za twórcę Bitcoina.

BitFinex, jedna z największych z nich, poinformowała właśnie, że zawiesza transakcje. Została bowiem zaatakowana przez hakerów, którzy infekując system komputerowy giełdy wykradli z niej, jak wyjaśnia Telegraph, ok. 70 milionów dolarów. Zawieszenie transakcji oznacza, że ci, którzy zdeponowali środki na giełdzie nie mogą ich teraz wypłacić.

Incydent jest najprawdopodobniej główną przyczyną nagłego spadku wartości Bitcoina. Jest on w tej chwili wyceniany na mniej więcej 575 dolarów, chociaż krótko po ogłoszeniu decyzji przez BitFinex spadł do 540 dolarów.

Spadek wartości BitcoinaSpadek wartości Bitcoina Fot. za tradingview.com

Powtórka z MtGox? 

Dwa lata temu działania hakerów doprowadziły do upadku japońską giełdę MtGox. Przestępcom udało się zainfekować system kodem, który pozwalał na stworzenie swego rodzaju "oscylatora". Tymi samymi pieniędzmi zawierano dwie transakcje na BitCoinach. Kiedy lukę w zabezpieczeniach odkryto okazało się, że z giełdy wyparowało 350 milionów dolarów. Niektórzy użytkownicy giełdy stracili gigantyczne pieniądze. Największy pechowiec 4700 bitcoinów, czyli, po ówczesnym kursie, blisko 3 miliony dolarów. 

Bitcoin w tarapatach

Atak na giełdę BitFinex jest o wiele bardziej groźny, niż mogłoby się wydawać. Portal CyberDefence24 wyjaśnia, że giełda była okradana od 2012 roku. A to może poważnie podważyć zaufanie do innych giełd tego typu - nie wiadomo, czy podobne szkodliwe oprogramowanie nie jest zainstalowane gdzie indziej, kiedy zostanie wykryte i jak wielkie fałszywe transakcje wygeneruje.  To może przełożyć się na dalszy spadek wartości waluty. 

Bitcoiny mniej anonimowe

Najpopularniejsza kryptowaluta świata cieszy się sporą popularnością, którą dostrzegły również władze Unii Europejskiej. Jak już pisaliśmy Komisja Europejska planuje w 2019 roku stworzyć specjalny rejestr - każdy, kto zawiera transakcje w bitcoinach będzie musiał się w nim zarejestrować podając szczegóły z dowodu tożsamości. Według władz taki rejestr pozwoli wyeliminować pranie brudnych pieniędzy, unikanie płacenia podatków, czy wspieranie terroryzmu za pomocą bitcoina. 

Więcej o:
Komentarze (42)
Bitcoin nagle zanurkował. Największa giełda okradana przez hakerów od... 2012 roku!
Zaloguj się
 • pct3

  Oceniono 5 razy 5

  >Niektórzy użytkownicy giełdy stracili gigantyczne pieniądze. Największy pechowiec 4700 bitcoinów, czyli, po
  >ówczesnym kursie, blisko 3 miliony dolarów.

  ale gdzie te "gigantyczne" pieniądze? No chyba że chodziło o rząd wielkości więcej i o 3 miliardy dolarów...
  gdy mowa o światowych spekulacjach giełdowych i o gigantycznych pieniądzach, to 3 miliony brzmią nieco kabaretowo

 • wunderwaffen

  Oceniono 18 razy 4

  Prędzej zainwestowałbym w kolekcję nieużywanych szczoteczek do zębów karła z Żoliborza, niż w Bitcoina.;)

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 8 razy 2

  UE to banda debili - każą zarejestrować BTC. WOW. Czy oni wiedzą, że istnieje co najmniej kilkaset różnych kryptowalut? Naprawdę chcą ograniczyć pranie brudnych pieniędzy i terroryzm? A mi tu czołg jedzie. HSBC wyprał z 4 mld dolarów a USA nawet nie kiwnęło palcem na prośbę Angoli bo by im system bankowy rozpie...li. Na wysokich stanowiskach zasady są nie te możesz roz...ć nawet całą planetę i nikt ci złego słowa nie powie nawet przed obliczem Senatu.

 • leoleo

  Oceniono 1 raz 1

  to bitcoin, duży bitcoin ma giełdę?

 • pomruk

  Oceniono 1 raz 1

  Bitcoin "zanurkował" ale to wiadomość sprzed 3 dni. Po ujawnieniu kradzieży zanurkował - kurs spadł gwałtownie z ok. 600$ i w pewnym momencie osiągnął ok. 490$ (!). Tyle, że po kilkunastu godzinach wrócił powyzej 560$, a w tej chwili wart jest 571$ (dane za stooq).

 • kamil-t

  Oceniono 5 razy 1

  Jak to często bywa, w artykule i w niektórych komentarzach miesza się dwie rzeczy: bezpieczenstwo bitcoina i bezpieczeństwo miejsc, gdzie wysyłamy nasze bitcoiny. Zapewne spowodowane jest to małą znajomoscią tematu, ale przecież proste analogie ze zwyczajną walutą powinny wyjaśnic sprawę. Jeśli np. przechowujemy miesiącami swoje złotówki nie w banku czy własnym portfelu, lecz przechowujemy je np. na giełdzie samochodowej podejrzanej konduity, lub u pana Józia, który obiecuje je nam zwielokrotnic "bez ryzyka" narażamy się na to, że znikną. I to, że przechowujemy pieniadz tak, ze łatwo go ukraść nie ma NIC wspólnego z zabezpieczeniami banknotu, jego akcetowalnością itd. Podobnie - afera Amber Gold nie polegała na tym, że złoto jest "do bani", lecz na czymś innym - naszej naiwnosci i to ogromnej naiwności. Winienie za nią złota oznaczałoby, ze nadal jesteśmy naiwni, nie przeszło nam.
  Prostymi słowy - twórca bitcoina NIE przewidział przechowywania go na giełdach - od tego istnieją portfele! I jest to wręcz elementarna kwestia!
  Sprawa druga. Kurs bitcoina ulega wahaniom w zależnosci od wydarzeń, ale wahania te są nie tak duze w porównaniu z tempem wzrostu. Wystarczy sprawdzic, ze nawet teraz, po spadku kursu kurs BTC jest o 102% wyższy niż przed rokiem i o 432% wyzszy niż 3 lata temu. Oczywiscie, i silny wzrost i wahania spowodowane są tym, że ta kryptowaluta znajduje się wciąż w "niemowlecej" fazie rozwoju.

 • przemoaj5

  Oceniono 3 razy 1

  Jestem bardzo osobą postępową i jako jeden z nielicznych sklepów wprowadziliśmy możnośćpłacenia BitCoinem
  www.indiacosmetics.pl
  Przemysław Jakubowski

 • tataeryka

  Oceniono 5 razy 1

  Wszyscy, którzy mówią, że to piramida nie mają pojęcia o tym jak to działa, albo o tym czym są pieniądze... ewentualnie o żadnej z tych rzeczy.
  W czym ma pokrycie telefon? Trochę plastiku i niewielkie ilości metali, których wartość jest tak wielka, że jak tylko przestaje się włączać, to ląduje w koszu. A mimo to, ludzie uważają, że ma wartość, bo ma.

  Złoto też nie ma w niczym pokrycia. Jego praktyczne (przemysłowe) zastosowanie to niewielki ułamek jego ceny. Bitcon ma wcale niemniej zastosowań. Spróbujcie przesłać pieniądze na drugi koniec świata za pomocą Western Union i powiedzcie ile "dziesiąt %" was to kosztowało. Dodajcie do tego przelew ekspresowy w kilka minut. W BTC cena = ~50gr. Jest tego więcej, wierzcie mi.

  Jaka jest wartość prawdziwych pieniędzy, jak polskiego złotego przed dewaluacją (inflacja 600%)? Jak się zmieniała niemiecka marka? Ile set procent (dochodzimy do tysiąca) wartości traci dziś boliwar? Lub kilka lat temu dolar w zimbabwe? W czym to ma pokrycie?

  Sprawdźcie podaż dolara po ostatnich QE, zastanówcie się jak się objawi na rynku fakt, że ilość waluty się podwoiła.

  Jeśli ktoś uważa, że BTC nie ma wartości, to niech "znajdzie" sobie kilka i mi je przekaże.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX