Pierwszy dzień czerwca jest długo wyczekiwanym momentem przez najmłodszych. W dzień ten dzieci otrzymują liczne prezenty i życzenia. Google tradycyjnie postanowił czasowo zmienić swoje logo, odnosząc się w nim właśnie do 1 czerwca.
Dzień Dziecka w Polsce uchwalony został na początku lat 50. XX wieku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych postanowiło wypromować idee i cele związane z prawami dziecka. Podstawą do ustanowienia tego święta w dniu 1 czerwca była Karta Narodów Zjednoczonych.
W wielu szkołach z okazji Dnia Dziecka organizowane są liczne wydarzenia sportowe, kulturalne czy rozrywkowe. Chcąc zaszczepić w uczniach ducha rywalizacji, często przyjmują one formę rywalizacji pomiędzy poszczególnymi klasami w różnych dyscyplinach.
1 czerwca jest najpopularniejszą datą, jeśli chodzi o świętowanie Dnia Dziecka także w innych krajach. Tego dnia swój dzień obchodzą między innymi dzieci z Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Czech, Ekwadoru, Estonii, Gruzji, Łotwy, Litwy, Portugalii, Rosji, Słowacji czy Ukrainy.
Drugim najbardziej popularnym dniem obchodów Dnia Dziecka jest 20 listopada. Wówczas swoje święto mają najmłodsi między innymi z Chorwacji, Cypru, Finlandii, Francji, Grecji, Serbii czy Hiszpanii. Jednocześnie dzień ten jest Powszechnym Dniem Dziecka, ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
W innych krajach Dzień Dziecka przyjmuje nieco inne nazwy. 23 kwietnia w Turcji obchodzony jest Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci, 10 września w Hondurasie ma miejsce święto Día del niño, natomiast w Japonii Dzień Dziecka w rocznym kalendarzu występuje dwa razy - 3 marca (Hinamatsuri) i 5 maja (Kodomo-no Hi).