Inicjatorem pomysłu jest Mastercard. Do projektu w roli partnera wdrożeniowego włączyły się ponadto firmy Polskie ePłatności (agent rozliczeniowy) oraz Mago S.A. (integrator rozwiązań dla sektora handlu) - informuje Caritas.
Pomysł utworzenia datkomatów spotkał się z wsparciem ze strony PKP S.A. oraz Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL). Obie firmy postanowiły udostępnić przestrzeń dla urządzeń w obiektach obsługujących pasażerów w największych polskich miastach.
Datkomaty to elektroniczne i samoobsługowe, wyposażone w ekran dotykowy urządzenia pozwalające na dokonywanie zbliżeniowo bezgotówkowych dotacji. Darczyńcy mogą wybrać jedną z podanych na ekranie kwot donacji lub wpisać własną.
"Bezgotówkowe automaty pozwolą Caritas jeszcze efektywniej gromadzić środki w ramach prowadzonych zbiórek, zaś darczyńców zachęcą do okazywania dobroczynności" - czytamy w komunikacie na stronie Caritasa.
Pierwsze jedenaście datkomatów zlokalizowane będą w dziesięciu największych polskich miastach. Pojawią się one na Lotnisku Chopina w Warszawie (dwa urządzenia), głównych dworcach kolejowych w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu, Parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku oraz Centrum Okopowa w Warszawie.
Organizacja charytatywna wyjaśniła, że lokalizacje te wybrano z uwagi na dużą popularność turystyczną. - W datkomatach będą dostępne cztery opcje językowe: polska, angielska, francuska oraz niemiecka. W najbliższej przyszłości datkomaty pojawią się także na innych popularnych lotniskach, dworcach kolejowych oraz w często odwiedzanych obiektach sakralnych - tłumaczy Caritas.
Co więcej, donatorzy będą mogli wybrać jeden z kilku wyznaczonych przez Caritas celów, na które postanowią wpłacić pieniądze. - Tematy zbiórek są związane z bieżącymi potrzebami na całym świecie i na początek będą to cztery akcje: Rodzina Rodzinie (dla poszkodowanych w konfliktach zbrojnych), Na pomoc Bejrutowi (dla poszkodowanych w wyniku wybuchu chemikaliów w lokalnym porcie), Pomoc Wenezueli (dla cierpiących głód) oraz Program Skrzydła (pomoc polskim dzieciom w zaspokajaniu potrzeb związanych z edukacją na odpowiednim poziomie) oraz cele statutowe Caritas Polska - wyjaśnia organizacja.