W tych prostych kawiarkach zaparzysz przepyszną kawę. Modele nawet za 50 i 100 złotych

Kawiarka do kawy nie musi kosztować majątku, by spełnić nasze oczekiwania. Sprawdź przegląd modeli, dzięki którym przygotujesz dobrą kawę bez nadwyrężania domowego budżetu.

Dla Polaków kawa jest napojem, z którym wiążemy wiele codziennych rytuałów. Pijemy ją do śniadania, po obiedzie, a nawet późnym wieczorem. Aromatyczny napój pomaga pozbierać myśli i jest doskonałym pretekstem do krótkiej przerwy w pracy. Niezobowiązująca kawa pomaga nawiązać relacje, kawa jednoczy też pokolenia i może być alternatywą dla deseru, jak np. kawa koreańska. Jak zaparzyć smaczną kawę? Najlepiej według uznania, bo znamy przecież tysiące sposobów na czarny napój. Jakie kawy pijemy najczęściej?

Kawiarka do kawy - metody parzenia kawy

  1. Klasyka gatunku to kawa zalewana na gorąco, w studenckim klimacie, tzw. zalewajka, gdzie mieloną kawę zalewamy wrzątkiem, uzupełniając smak mlekiem, śmietanką czy cukrem.
  2. Kawa parzona w kawiarce, na bazie mielonej kawy. Kawiarki są coraz popularniejsze, bo pozwalają na uzyskanie świetnego napoju bez konieczności zakupu dużego sprzętu, na który nie zawsze mamy miejsce w kuchni.
  3. Kawa z ekspresu - przy pomocy profesjonalnego sprzętu ze wbudowanym młynkiem i spieniaczem do mleka. Ekspres ciśnieniowy można kupić już za kilkaset złotych, droższe modele to wydatek nawet kilku tysięcy.
  4. Bardzo modne i wygodne są też kawy w kapsułkach, które pomogą w prosty sposób skopiować ulubioną kawę z kawiarni, dostępne w wersjach klasycznych i smakowych. Kompaktowe ekspresy na kapsułki kupimy już za 100-200 złotych. 
  5. Kawa z chemeksu. Chemex pozwala na przygotowanie kawy przelewowej o delikatnym smaku, zupełnie innej od tej z ekspresu. 

Najdroższą opcją będzie zdecydowanie ekspres ciśnieniowy, potem kapsułkowy i chemex. Kawiarka to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, świetne modele możemy znaleźć już za 50 zł. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?  

KawiarkaKawiarka - jaką wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć

Jak wybrać kawiarkę? Dobieramy sprzęt do stylu życia 

To, jaką kawiarkę powinniśmy wybrać, zależy od stylu naszego życia. Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy kawosz chciałby mieć w domu profesjonalną kawiarkę, ale to może być naprawdę spory wydatek. A czy opłaca się kupować małe kawiarki za 50 zł? Wszystko zależy od tego, jak wyglądają nasze nawyki.

Jeśli kawę w domu pijemy tylko w weekend, a w tygodniu ze względu na brak czasu pierwszą i ostatnią kawę robimy w pracy, nie ma sensu inwestować w profesjonalny sprzęt, ale nie warto też wydawać pieniędzy na produkt niskiej jakości. Zwróć uwagę przede wszystkim na jakość materiału, z którego została wykonana i uszczelki - nie ma nic gorszego, niż posmak starej gumy z uszczelek w kawie. To także kwestia bezpieczeństwa - w kawiarce w czasie przygotowania kawy powstaje ciśnienie. Kiepskie wykonanie kawiarki może skutkować jej rozsadzaniem. 

Z czego powinna być wykonana dobra kawiarka? Najładniejsze są oczywiście te ze stali nierdzewnej, są także wytrzymałe, ale cięższe. Sprawdzą się zarówno na kuchence gazowej, jak i na płycie indukcyjnej. Inny rodzaj kawiarek - te z aluminium - są tańsze i szybciej się nagrzewają, ale uwaga, to właśnie z nich mogą przedostawać się do kawy szkodliwe substancje. 

Jeśli na co dzień pijecie kawę w pojedynkę, nie kupujcie dużej kawiarki, bo ta zawsze wykorzystuje pełnię swoich możliwości. Jeśli natomiast pijecie więcej kawy, nie stawiajcie na najmniejszy model. Do małej kawiarki trzeba często dolewać wody, nie ma też opcji dodatkowych. Z drugiej strony bez trudu można zabrać ją w podróż lub na działkę. Na rynku dostępne są też mini kawiarki dla kierowców, które podłączamy do gniazda zapalniczki. Przed zakupem kawiarki należy więc przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: jak będziemy z niej korzystać? 

Wiemy już jak wybrać kawiarkę, czas na przegląd konkretnych modeli. Poniżej prezentujemy zestawienie popularnych kawiarek. 

Zobacz wideo Kawa to idealne rozpoczęcie poranka? Spraw, by była jeszcze przyjemniejsza dzięki pysznym syropom

Kawiarka na indukcję: ranking 

Poniżej prezentujemy zestawienie produktów, które cieszyły się największą popularnością w tej grupie cenowej w ostatnim roku. Kawiarka na indukcję jest mała, a niektóre modele wyróżnia klasyczny design, który będzie ozdobą każdej kuchni.

Kawiarki za około 100 zł:

  • Kawiarka Kitty BIALETTI- koszt to około 114 zł 
  • Kawiarka Venus 4 BIALETTI- koszt to około 100 zł 
  • Kawiarka KÖNIGHOFFER- koszt to około 65 zł 

Kawiarki za około 50 zł: 

  • Kawiarka VELLA DOMOTTI- koszt to około 59 zł 
  • Kawiarka KLAUSBERG 12F- koszt to około 60 zł 

Dlaczego warto kupić kawiarkę elektryczną?Kawiarka czy french press? Niezbędne akcesoria w domu każdego kawosza!

Więcej o: