Ta waga powie ci wszystko. Procent tkanki mięśniowej, dzienne zapotrzebowanie na kalorie i wiele innych

Waga łazienkowa to nieodłączny towarzysz w staraniach o upragnioną wagę. Bez względu na podejście, zasada jest jedna: waga nie kończy się na kilku cyferkach, ważne są też inne parametry, które pokażą ci, nie tylko ile ważysz, ale też powiedzą coś więcej o twoim zdrowiu.

Waga łazienkowa- to skomplikowane 

Stosunek do wagi łazienkowej bywa naprawdę różny, nie tylko wśród użytkowników, ale nawet wśród osób zajmujących się zdrowym stylem życia i odchudzaniem:

 • Niektórzy nie ważą się wcale, tylko bazują na wymiarach. Wagę zastępuje wtedy tradycyjny centymetr. To podejście wielu trenerów fitness, na przykład Anny Lewandowskiej, która podkreśla, że waga jest nieważna i nie trzeba się nią przejmować. Jest to też podejście osób, które już dawno temu pogodziły się ze swoimi cyferkami i nie mogąc ich zmienić, skupiły się na rzeźbieniu sylwetki;
 • Kolejna grupa to osoby obsesyjnie kontrolujące liczbę kilogramów. Potrafią ważyć się rano i wieczorem, przed posiłkiem oraz po posiłku. A każdy dodatkowy gram sprawia, że tracą humor, zbyt duży wynik może nawet zepsuć im cały dzień;
 • Ostatni grupa to osoby, które nie poddają się dyktaturze wagi i wchodzą na nią tylko wtedy, gdy mają pewność, że wynik będzie dla nich pozytywny. A po świętach na kilka dni wyjmują z niej nawet baterie. 

Waga nie jest naszym wrogiem, do procesu ważenia należy mieć odpowiedni dystans i nie oczekiwać spektaklach rezultatów po upływie kilku godzin. I co najważniejsze należy z niej umiejętnie korzystać, współczesna waga łazienkowa liczy nie tylko liczba kilogramów, ale też masę tkanki tłuszczowej. Niektóre modele potrafią także obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie co powinna mieć dobra waga łazienkowa i który model wybrać. 

Zegarek sportowy Suunto 5HIT: Suunto 5 - kompaktowy zegarek sportowy

Waga cyfrowa, a może analog? 

Waga analogowa to propozycja dla fanów stylu retro, co więcej wynik nie pokazuje się od razu, można więc wcześniej przygotować się na to, co pokaże wskazówka. Wagi analogowe mają jedną wadę, chociaż dla niektórych może ona być zaletą: niska precyzja pomiaru. Nie chodzi tutaj o wahania o kilka kilogramów, ale dla porównania waga cyfrowa wskaże masę ciała z dokładnością do 50 gramów, tymczasem w przypadku analogu wynik zawsze będzie nieprecyzyjny. Wagi analogowe nie mają też dodatkowych funkcji, nie pokazują takich parametrów, jak masa tkanki tłuszczowej, czy ilość wody w organizmie - co dla osób, które dbają o linię, ma kluczowe znaczenie. 

Zobacz wideo Chcesz dbać o kondycję nie wychodząc z domu? Kilka aplikacji, które w tym pomogą

Materiał: hartowane szkło, drewno, czy może plastik? 

 • Bardzo popularne wagi szklane są nie tylko wytrzymałe, ale też ładnie się prezentują w łazience. Z drugiej strony to dość ryzykowne rozwiązanie, jeśli lubimy ważyć się zaraz po wyjściu spod prysznica.
 • Wagi drewniane to bardzo modny gadżet, który pasuje do każdej łazienki, co więcej drewno jest materiałem bardzo ciepłym i miłym w dotyku, co może umilić nam proces ważenia.
 • Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem są wagi plastikowe, nie tylko są nieestetyczne, ale też często pękają. 

Dodatkowe funkcje

Każda dobra waga powinna dodatkowo oferować pomiar składu ciała:

 • ilość wody w organizmie,
 • ilość masy kostnej,
 • wagę tkanki tłuszczowej

oraz informację o dziennym zapotrzebowaniu na kalorie. Niektóre modele są wyposażone w funkcję łączności z komputerem lub smartfonem, co ułatwia prowadzenie dziennego dziennika pomiarów. Dodatkowo dla osób otyłych na zwykłej wadze może zabraknąć skali, w takim przypadku warto poszukać wagi o większym zakresie, na przykład do 270 kg. 

Zaletą będzie dodatkowe oświetlenie oraz system automatycznego włączenia i wyłączenia. 

Wczasy all inclusive to prosta droga do otyłościGospodarka Polski traci 7 mld zł rocznie przez brak aktywności fizycznej Polaków

Waga tkanki tłuszczowej- co oznacza? 

Urządzenie, które zapewnia pomiar tkanki tłuszczowej, pomoże nam nie tylko w określeniu wagi w ujęciu kompleksowym, ale też dostarczy kluczowej informacji na temat procenta tkanki tłuszczu. Gdy ten wskaźnik jest zbyt wysoki, to nawet u osób szczupłych mogą wystąpić problemy ze zdrowiem, co warto potraktować jako dobry powód do wykonania badań kontrolnych i wizyty u lekarza. Rezultat pomiaru pomoże dobrać też odpowiednią metodę odżywiania. Poniżej prezentujemy kilka modeli, które sprawdzają wagę tkanki tłuszczowej:

 • RAVEN EW006- cena około 100 zł 
 • Huawei Smart Scale AH100- cena około 120 zł 
 • Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 XMTZC05HM- cena około 120 zł 
 • Omron BF508- cena około 320 zł 
 • Beurer BF 105- cena około 800 zł

Zobacz też: Trener personalny wyjaśnia różnicę między utratą wagi, a utratą tłuszczu

Więcej o: