Stosunek do wagi łazienkowej bywa naprawdę różny, nie tylko wśród użytkowników, ale nawet wśród osób zajmujących się zdrowym stylem życia i odchudzaniem:
Waga nie jest naszym wrogiem, do procesu ważenia należy mieć odpowiedni dystans i nie oczekiwać spektaklach rezultatów po upływie kilku godzin. I co najważniejsze należy z niej umiejętnie korzystać, współczesna waga łazienkowa liczy nie tylko liczba kilogramów, ale też masę tkanki tłuszczowej. Niektóre modele potrafią także obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie co powinna mieć dobra waga łazienkowa i który model wybrać.
Waga cyfrowa, a może analog?
Waga analogowa to propozycja dla fanów stylu retro, co więcej wynik nie pokazuje się od razu, można więc wcześniej przygotować się na to, co pokaże wskazówka. Wagi analogowe mają jedną wadę, chociaż dla niektórych może ona być zaletą: niska precyzja pomiaru. Nie chodzi tutaj o wahania o kilka kilogramów, ale dla porównania waga cyfrowa wskaże masę ciała z dokładnością do 50 gramów, tymczasem w przypadku analogu wynik zawsze będzie nieprecyzyjny. Wagi analogowe nie mają też dodatkowych funkcji, nie pokazują takich parametrów, jak masa tkanki tłuszczowej, czy ilość wody w organizmie - co dla osób, które dbają o linię, ma kluczowe znaczenie.
Materiał: hartowane szkło, drewno, czy może plastik?
Dodatkowe funkcje
Każda dobra waga powinna dodatkowo oferować pomiar składu ciała:
oraz informację o dziennym zapotrzebowaniu na kalorie. Niektóre modele są wyposażone w funkcję łączności z komputerem lub smartfonem, co ułatwia prowadzenie dziennego dziennika pomiarów. Dodatkowo dla osób otyłych na zwykłej wadze może zabraknąć skali, w takim przypadku warto poszukać wagi o większym zakresie, na przykład do 270 kg.
Zaletą będzie dodatkowe oświetlenie oraz system automatycznego włączenia i wyłączenia.
Urządzenie, które zapewnia pomiar tkanki tłuszczowej, pomoże nam nie tylko w określeniu wagi w ujęciu kompleksowym, ale też dostarczy kluczowej informacji na temat procenta tkanki tłuszczu. Gdy ten wskaźnik jest zbyt wysoki, to nawet u osób szczupłych mogą wystąpić problemy ze zdrowiem, co warto potraktować jako dobry powód do wykonania badań kontrolnych i wizyty u lekarza. Rezultat pomiaru pomoże dobrać też odpowiednią metodę odżywiania. Poniżej prezentujemy kilka modeli, które sprawdzają wagę tkanki tłuszczowej:
Zobacz też: Trener personalny wyjaśnia różnicę między utratą wagi, a utratą tłuszczu