Ból głowy, problemy z koncentracją czy bezsenność mogą być wynikiem tego, jakim powietrzem oddychamy na co dzień. Praca oraz odpoczynek w zamkniętym pomieszczeniu, bez możliwości wietrzenia ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na naszą wydajność za biurkiem, ale przede wszystkim na zdrowie.
Problemem nie są tylko szczelne budynki nastawione na maksymalną oszczędność energii cieplnej, ale też smog za oknem. W biurach oraz mieszkaniach, w których nie ma regularnej cyrkulacji powietrza, tworzy się idealne środowisko dla drobnoustrojów oraz alergenów - to najczęstsza przyczyna problemów z układem oddechowym i w dłuższej perspektywie astmy. Jak wybrać oczyszczacz powietrza, który pomoże nam zminimalizować ryzyko wystąpienia wyżej opisanych problemów?
Poniżej prezentujemy cztery rady, które pomogą dobrać idealne urządzenie. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę, zanim klikniesz przycisk ''kup teraz'':
1. Wielkość pomieszczenia
Podobnie, jak klimatyzator, oczyszczacz powietrza powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia. Urządzenie, które idealnie sprawdzi się w małym mieszkaniu, może nie spełnić swojej funkcji w dużym biurze. Informacji na ten temat wystarczy poszukać w opisie od producenta.
Oto przykładowe oczyszczacze powietrza od największej do najmniejszej powierzchni:
2. Tryb automatyczny
To inteligentne rozwiązanie, które automatycznie dostosowuje pracę urządzenia do aktualnego stanu powietrza w pomieszczeniu. Europejskie normy zakładają, że poziom pyłu zawieszonego nie może być większy niż 25 µg/m³. Przekroczenie tego progu wymusi pracę oczyszczacza na najwyższym trybie.
Laserowy czujnik pyłu PM 2,5 posiadają następujące modele:
3. System filtrów
Filtr HEPA w połączeniu z filtrem węglowym gwarantują usunięcie najbardziej groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. To skuteczna broń w walce ze smogiem. Filtr HEPA jest też idealny dla alergików, zatrzymuje nie tylko pyły, ale też bardzo groźne zarodniki pleśni, kurz, pyłki roślinne, a nawet sierść zwierząt domowych. Dodatkowe technologie, takie jak: jonizacja czy lampa UV nie mają bezpośredniego wpływu na walkę z najróżniejszymi cząsteczkami i nie są konieczne.
Filtr HEPA i filtr węglowy są na wyposażeniu oczyszczaczy marki:
4. Głośność pracy urządzenia
Oczyszczacz będzie pracował najgłośniej na najwyższym trybie, dlatego tak ważny jest tryb automatyczny, który dostosowuje się do warunków w otoczeniu. Przed zakupem urządzenia warto posłuchać na żywo, jak pracuje lub poczytać opinie na forach. Przy bardzo głośnym urządzeniu zwyczajnie nie da się pracować.
W tej kategorii można wyróżnić kilka urządzeń:
Najlepsze oczyszczacze powietrza posiadają także kilka dodatkowych wyróżników: blokada rodzicielska, timer, tryb nocny, wskaźnik stanu powietrza, wskaźnik stanu filtrów, czy sterowanie mobilne.