Guz mózgu u dzieci. Telefony komórkowe nie zwiększają ryzyka

Pierwsze badania wpływu telefonów komórkowych na rozwój nowotworów mózgu u dzieci nie ujawniły podwyższonego ryzyka

Wraz z popularyzacją telefonii komórkowej wśród dzieci, zaczęły się obawy o zdrowotne następstwa promieniowania emitowanego przez komórki. Choć przeważają opinie, że telefony nie mają wpływu na zdrowie dorosłych, dzieci - u których centralny układ nerwowy dopiero się rozwija, a kości czaszki są cieńsze - stanowią szczególną grupę użytkowników telefonów przenośnych. Najnowsze badania nie stwierdzają jednak związku między używaniem komórek, a guzem mózgu.

- Przejmujemy się szczególnie guzami mózgu, bo gdy telefon trzymany jest przy głowie, mózg absorbuje większość energii emitowanej przez aparat w postaci fal elektromagnetycznych - wyjaśnia dr Martin Röösli ze Szwajcarskiego Instytutu Chorób Tropikalnych i Zdrowia Publicznego w Bazylei. - Przypuszcza się również, że dziecięce mózgi są bardziej narażone na szkodliwy wpływ tych fal. Dopiero się bowiem rozwijają, a tkanka mózgowa ma wyższe przewodnictwo, bo zawiera więcej wody i przenoszonych przez nią jonów. W dodatku fale docierają do głębszych regionów dziecięcego mózgu - dodaje.

Wiadomo już, że mózgi kilkulatków otrzymują w wyniku tego aż dwukrotnie większą dawkę energii niż większe, chronione grubszą czaszką i gorzej przewodzące mózgi dorosłych.

Zespół dra Röösli'ego spotykał się z chorymi dziećmi i ich rodzicami i zbierał informacje o tym, czy i jak intensywnie używały one komórek przed wykryciem choroby. Poza wywiadami, naukowcy zgromadzili również dane od operatorów telekomunikacyjnych.

Przebadano w ten sposób 352 małych pacjentów z Danii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii, wylosowano też grupę kontrolną, liczącą 646 dzieci.

Naukowcom nie udało się znaleźć związku między zachorowaniami a używaniem telefonów. Zachęcają jednak do dalszych obserwacji i badań, ponieważ intensywność używania urządzeń mobilnych u dzieci rośnie.

Dr Martin Röösli opublikował wyniki swoich badań na łamach najnowszego numeru  Journal of The National Cancer Institute .

Dwa miesiące temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała promieniowanie emitowane przez telefony za czynnik sprzyjający powstawaniu nowotworów. Eksperci WHO zdecydowali się na to pod wpływem niektórych badań, które ujawniły związek między używaniem komórek a nowotworami. Stwierdzono też niedawno, że promieniowanie w zakresie standardu UMTS może zaburzać procesy uczenia się .

Więcej o: