Specjalny program napisany przez naukowców z USA i Kanady może przewidzieć przebieg katastrofy ekologicznej, takiej jak wyciek ropy z płonącej platformy wiertniczej Deepwater Horizon na Zatoce Meksykańskiej półtora roku temu. Wówczas południowe wybrzeże USA poniosło ogromne straty. Tylko branża turystyczna straciła w wyniku tego wydarzenia ponad miliard dolarów. Czy można będzie ograniczyć skutki podobnej katastrofy w przyszłości?
- Nasz program mógłby służyć jako wydajne narzędzie analityczne wspomagające ludzkie decyzje, zarządzanie zasobami i analizę rozważanych scenariuszy. W konkretnym przypadku wycieku ropy do morza nasze badania mogą dostarczyć argumentów ludziom zarządzającym ewakuację wybrzeża, organizującym ratunek dla zagrożonych organizmów morskich i rozlewającym chemikalia na plamę ropy - wyjaśniają naukowcy z USA i Kanady, którzy opublikowali pracę na ten temat w prestiżowym magazynie PNAS .
- Brak wiarygodnej prognozy dla rozprzestrzeniających się w wodzie i powietrzu zanieczyszczeń utrudnia efektywną ochronę ekosystemów, społeczeństwa i gospodarki przed skutkami takich katastrof - dodają.
Ich pomysł uwzględnia najnowsze koncepcje matematyczne, pozwalające śledzić na powierzchni rozlanej ropy krytyczne obszary, które odpowiadają za nagłe procesy destabilizujące wyciek. Naukowcy nauczyli komputer śledzenia takich struktur w strumieniu napływających danych. Przetestowali swoje algorytmy na zapisach z Zatoki Meksykańskiej. Maszynie udało się prawidłowo przewidzieć zachowanie plamy, w tym - dwa krytyczne wydarzenia, które wówczas zaskoczyły ratowników usiłujących ujarzmić plamę ropy.
Badacze cieszą się z sukcesu, bo w opisanym modelu nie uwzględnili jeszcze wielu dodatkowych czynników, jak choćby trzeci wymiar i mieszanie się chemikaliów.
Skoro projekt już teraz działa świetnie, po rozbudowaniu będzie doskonałym systemem eksperckim dla służb ratowniczych.
Autorzy podkreślają, że tych samych metod można użyć do śledzenia pyłu wulkanicznego paraliżującego lotnictwo i wielu innych katastrof - tych naturalnych i tych wywołanych przez człowieka.
Najlepiej przygotowane sztaby antykryzysowe potrzebują rzetelnej i chłodnej analizy, pozwalającej opanować emocje i działać bez wahania.