Kryzysowa piosenka nie podbiła Eurowizji. Czarnogórskie "Euro Neuro" upomnieniem dla polityków

Festiwal Eurowizji z dala od polityki? Nie w tym roku. Reprezentujący Czarnogórę Rambo Amadeus postanowił upomnieć europejskich przywódców i wyśpiewać piosenkę o kryzysie w strefie euro - zauważa "Wall Street Journal".

Władze Eurowizji nie lubią, gdy na festiwalu pojawiają się polityczne treści. Kilka lat temu zabronili wykonania przez reprezentację Gruzji dwuznacznego, antyrosyjskiego utworu "We don't want to Put in" .

Napisany przez Rambo Amadeusa po angielsku, w większości rapowany, utwór nosi tytuł "Euro Neuro". Tekst piosenki-wezwania? Pierwsza zwrotka w wolnym tłumaczeniu: "Nie bądź dogmatycznym biurokratą, musisz być pragmatykiem, znaleźć rozwiązanie na kłopoty, by uratować dzieci ewolucji". A w refrenie Amadeus prosi o szansę na refinansowanie.

Jak zauważa "WSJ", Rambo Amadeus nie jest faworytem bukmacherów do wejścia do finału konkursu. Jego song zabrzmiał jednak w całej Europie we wtorkowy wieczór, na dzień przed spotkaniem liderów strefy euro szukających rozwiązania dla kłopotów w regionie. Niestety dla wykonawcy, nie udało mu się przebrnąć do wielkiego finału imprezy, który w sobotę 26 maja odbędzie się w azerskim Baku. W eliminacjach więcej głosów od niego otrzymali wykonawcy z Rumunii, Mołdawii, Islandii, Węgier, Cypru, Albanii, Danii, Grecji, Rosji i Irlandii..

Dla Czarnogóry kryzys euro jest szczególnie istotny. Wprawdzie kraj ten nie jest nawet w Unii Europejskiej, ale postanowił przyjąć euro jako obowiązujący środek płatniczy.

Posłuchaj utworu Rambo Amadeusa:

 
Więcej o: