Sekrety lotto - jak gramy, wygrywamy i jaka liczba pada najczęściej?

Ponad pięć tysięcy razy wygrywali gracze podczas losowań sześciu z czterdziestu dziewięciu liczb. Rekordzista wygrał ponad 33 mln zł, ale były też przypadki, że główną wygraną podzieliło się aż 80 graczy. Kto, jak i o ile gra w lotto? Przedstawiamy wszystkie tajemnice polskiej gry o miliony złotych.

- Trudno zliczyć, ile milionów wygrali gracze od 1957 roku. Z naszego zestawienia wynika, że ponad 840 osób wygrało w Lotto od 1996 roku co najmniej 1 mln zł - powiedział Jarosław Tomaszewski, główny specjalista zespołu PR i komunikacji.

Lotto jest najpopularniejszą grą liczbową w Polsce. Z badań Centrum Badania Opinii Społecznej z 2010 roku wynika, że w gry liczbowe Totalizatora Sportowego gra prawie 40 proc. dorosłych Polaków, a w samą grę Lotto 37 proc. Metodę na chybił trafił, w której maszyna losowo wybiera za nas liczby - wybiera ponad 55 proc. grających, a 34 proc. stosuje ją od czasu do czasu. Tylko 9 proc. graczy woli samodzielnie wybierać liczby.

Pierwsza gra liczbowa w ofercie Totalizatora Sportowego pod nazwą Toto-Lotek pojawiła się w 1957 roku. W 1975 roku Toto-Lotek zmienił się w Duży Lotek, a w 2009 roku - Lotto. Podczas pierwszych losowań wcale nie korzystano z kul oznaczonych numerami, lecz ze zwiniętych karteczek, które wyciągano ręcznie z maszyny losującej. Kule w maszynie bębnowej pojawiły się dopiero w 1973 roku.

Początkowo losowanie odbywało się raz w tygodniu - w niedzielę. W 1984 roku przeniesione zostało na sobotę, a siedem lat później rozpoczęto losowanie dwa razy w tygodniu - w środy i soboty. Od 2007 roku losowania odbywają się trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty. Przez lata zmieniły się także stawki za zakład. Obecnie za jedno obstawienie trzeba zapłacić 3 zł. Ostatnia podwyżka miała miejsca w 2009 roku. Firma przyznaje, że początkowo delikatnie zmalała liczba graczy, ale potencjalne większe wygrane szybko przywróciły równie dużą liczbę obstawiających jak przed podwyżką.

Z danych Lotto wynika, że najczęściej losowaną liczbą jest 34, a najrzadziej 48. Lotto zdradza też tajemnicę, które sześć liczb było dotychczas najczęściej losowanych - 17, 21, 24, 27, 29 i 34.

Jednak we wtorkowym losowaniu, w którym do wygrania było ponad 51 mln zł, żadna z wyżej wymienionych liczb się nie powtórzyła. Szczęśliwymi liczbami były: 5, 37, 40, 41, 45, 47, i wylosowało je aż trzech graczy, przez co każdy z nich wygrał około 17 mln zł. Dotychczas najwyższa wygrana padła 9 lutego 2012 roku w Gdyni. Wówczas jeden zwycięzca losowania otrzymał ponad 33 mln zł.

Zobacz wideo

Miliony do wygrania, a może do podziału...

Kilkadziesiąt lat historii to także wiele wydarzeń niecodziennych. Przykładem jest rekord, który padł w 1994 roku, kiedy to podczas jednego losowania aż 80 graczy trafiło szóstkę. Za to rok później po raz pierwszy w historii gry jeden gracz trafnie wytypował dwie główne wygrane w odstępie zaledwie dwóch tygodni.

Do stycznia tego roku (do 55. urodzin Lotto) aż 812 osób zostało lottomilionerami - dane te są zliczane od 1996 roku, rok po denominacji złotego. Pierwsza kumulacja wystąpiła w 1997 r. W 2008 r. wystąpiły dwie kumulacje o wartości 35 mln. Na kolejne nie trzeba było długo czekać, bowiem jeszcze w listopadzie tego samego roku czekało już 40 mln. Jednak prawdziwy bank rozbiło dwóch graczy we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to w Redzie i w Warszawie padły dwie szóstki w kumulacji, która wyniosła 56 ml zł.

Jakie jest prawdopodobieństwo trafienia szóstki? To 1:13 mln 983 tys. 816. Trafienie piątki to 1:54 tys., czwórki 1:1032, a trójki - 1:57. Za trójkę gracz otrzymuje 24 zł.

Wygrane do 2 tys. zł można wypłacić w kolekturach Lotto. Powyżej 2280 zł pobierany jest podatek w wysokości 10 proc. wygranej kwoty, a pieniądze odbiera się w jednym z 17 oddziałów spółki. Gracz otrzymuje całość wygranej w ciągu 60 dni od dnia losowania Od niego zależy, czy chce wziąć pieniądze w gotówce, czy też woli, by przelano mu ją na konto bankowe.

Więcej o: