Ranking 500 - czyli lista największych firm spożywczych w Polsce

Wśród 10 największych firm "Rankingu 500" jedynie trzy (Mlekpol, Mlekovita i Maspex) to przedsiębiorstwa, które są w rękach rodzimych przedsiębiorców. Ranking przygotowany przez redakcję "Rynku Spożywczego" i firmę Bisnode Polska wygrywają koncerny piwne

Najwyższe lokaty w "Rankingu 500 największych firm spożywczych w Polsce" przypadły polskim browarom. Pierwsze miejsce z rocznym przychodem ze sprzedaży na poziomie 4,4 mld zł zajęła Kompania Piwowarska. Drugie miejsce przypadło Grupie Żywiec. - To nie powinno dziwić, bowiem od lat polski sektor produkcji piwa jest jednym z najbardziej dynamicznych i perspektywicznych w swoim rozwoju. Wydaje się, że polskie browary rosną w siłę i w bieżącym roku jeszcze umocnią swoją pozycję na rynku za sprawą panującej mody na picie piwa. Szczególnie tego produkowanego w małych regionalnych browarach, smakowych, i z domieszką lemoniady - mówi Tomasz Starzyk, ekspert z firmy Bisnode Polska. Rok 2012 okazać się może rekordowym dla polskiego sektora piwowarskiego. Sprzedaż piwa ma przekroczyć nawet 37 mln hektolitrów. Zdaniem producentów tak dobre wyniki browary zawdzięczają sprzedaży przed i w trakcie trwania Euro 2012.

W pierwszej dziesiątce "Rankingu 500" znalazły się jeszcze Grupa Animex, Spółdzielnia Mleczarska "Mlekpol", Nestle Polska, Grupa Maspex, Cargill, Sokołów, Mlekovita i Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica".

Zaskoczeniem mogą być wysokie pozycje firm mleczarskich. Na czwartym miejscu uplasowała się bowiem Spółdzielnia Mleczarska "Mlekpol" z Grajewa, a na dziewiątym spółdzielnia Mlekovita. Choć dzieli je pięć pozycji, firmy mogą się pochwalić podobnymi przychodami - w roku ubiegłym ich łączna sprzedaż wyniosła ponad 5 mld zł. To ponad jedna piąta krajowego rynku wartego blisko 25 mld zł. Dominacja Mlekpolu i Mlekovity na rynku największych przetwórni mleka to efekt przyjętej strategii. Obie firmy w ostatnim czasie postawiły na zwiększenie skupu mleka, oferując rolnikom lepsze ceny. Inwestowały w nowe linie produkcyjne i przejmowały mniejsze podmioty. W ten sposób umacniały swoją pozycję na rynku, zwiększając przychód i zjednując sobie nowych dostawców mleka. Dzięki temu zwiększają dystans nie tylko do polskich graczy, ale także zagranicznych koncernów, które od lat próbują się przebić na naszym rynku.

W pierwszej trzydziestce zestawienia "Ranking 500 - lista największych firm spożywczych w Polsce" znalazło się aż siedem firm z branży przetwórstwa i produkcji mięs i wędlin. Łącznie wykazały się 11 mld zł przychodu ze sprzedaży, co w porównaniu z rokiem ubiegłym stanowi 31-proc. wzrost sprzedaży. Największymi odbiorcami polskiego mięsa i przetworów z drobiu były państwa Unii Europejskiej - wśród nich głównie Niemcy, Wielka Brytania i Czechy. Najważniejsze rynki zbytu poza UE to Hongkong i Ukraina. Wśród producentów i przetwórców mięsa, którzy zostali uwzględnieni w "Rankingu 500", najbardziej dynamiczną, ze 118-proc. wzrostem sprzedaży, jest spółka Pini Polonia. Największą firmą mięsną i trzecią w rankingu generalnym jest Grupa Animex z ponad 3,6 mld zł przychodu.

Rynek spożywczy silny mimo kryzysu

Ranking pokazuje, że sektor spożywczy wychodzi z kryzysu obronną ręką. Firmy, których wyniki zostały uwzględnione w zestawieniu w ciągu ostatnich dwóch lat, zwiększyły swój przychód z 54 mld zł w 2010 roku do blisko 64 mld zł w 2011 roku. Stanowi to wzrost o blisko 20 procent. - To, co wyraźnie widać w naszym rankingu, to znaczna przewaga w czołówce firm lub rodzimych marek, których właścicielem lub udziałowcem są inwestorzy zagraniczni - mówi Łukasz Stępniak, redaktor naczelny magazynu "Rynek Spożywczy" i serwisu Portalspozywczy.pl.

- Te dane pokazują, że polski przemysł spożywczy - oprócz pieniędzy i wiedzy - potrzebuje głównie konsolidacji, która pozwoliłaby na uzyskanie efektu skali, dzięki któremu przedsiębiorcy mogliby konkurować z największymi zachodnimi koncernami. Jeżeli więc chcą, aby ich firmy stały się liczącymi graczami na arenie europejskiej, muszą zacząć myśleć o współpracy i budowie "koncernów" na bazie istniejącego potencjału. Czy będą potrafili to zrobić? Mam wątpliwości, bo wydaje się, że części naszych przedsiębiorców brakuje determinacji i spojrzenia w przyszłość. Mam jednak nadzieję, że za dwa-trzy lata ranking pokaże już pewne zmiany - dodaje Stępniak.

Jak powstał ranking?

Proces wyłonienia laureatów zestawienia był dwuetapowy. Najpierw na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego zostały wytypowane przedsiębiorstwa, które rokrocznie wykazują największy przychód ze sprzedaży i działają w szeroko pojętej branży produkcji artykułów spożywczych. Następnie na wygenerowaną grupę przedsiębiorstw nałożono dostępne dane finansowe z lat 2011 i 2010. Zestawienie zostało uzupełnione o dane finansowe kilkudziesięciu firm, które wypełniły i odesłały ankietę opublikowaną na stronach serwisuwww.portalspozywczy.pl. Firmy, które nie dostarczyły wymaganych danych finansowych, nie zostały ujęte w zestawieniu.

Tak powstała lista 500 największych producentów artykułów spożywczych w Polsce uszeregowanych według kryterium przychodu za 2011 rok.

Pierwsza dziesiątka (kolejno nazwa firmy i przychody):

1. Kompania Piwowarska SA - 4 402 673 000

2. Grupa Żywiec SA - 3 634 812 000

3. Grupa Animex - 3 625 000 000

4. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie - 2 688 700 138

5. Nestle Polska SA - 2 675 048 700

6. Grupa Maspex Wadowice - 2 644 311 000

7. Cargill (Polska) Sp. z o.o. - 2 548 765 714

8. Sokołów SA - 2 427 971 622

9. Spółdzielnia Mleczarska Mlekowita - 2 338 390 859

10. Zakłady Tłuszczowe Kruszwica SA - 2 331 918 000

Więcej o: