Biedronka będzie otwierać stacje paliw? "Nie wykluczamy takich inwestycji w Polsce"

Właściciel sieci Biedronka może za kilka lat rozpocząć budowę własnej sieci stacji paliw przy swoich sklepach. Taki model z powodzeniem sprawdza się w Portugalii - informuje serwis Wiadomości Handlowe

- Handel benzyną w pobliżu sklepów spożywczych to obecnie intratne przedsięwzięcie w Portugalii - przyznaje w rozmowie z serwisem Wiadomości Handlowe Pedro Soares dos Santos, dyrektor zarządzający grupy Jeronimo Martins. - Nie wykluczamy w przyszłości podobnej inwestycji w Polsce, tym bardziej że - jak pokazuje rzeczywistość - sprzedaż paliwa przy supermarketach może znacznie podnieść ich obroty - dodaje.

Jeronimo Martins od kilku lat rozwija stacje paliw w Portugalii przy swoich marketach Pingo Doce. Stacje o nazwie Prio wybudowała i obsługuje firma Martifer na podstawie umowy z grupą JM.

W Polsce jest już wiele sieci handlowych, które mają własne stacje paliw. Przy swoich sklepach benzynę sprzedają m.in. E.Leclerc, Auchan czy Tesco. Według serwisu Wiadomości Handlowe Jeronimo Martins rozważa pomysł stawiania stacji paliw przy swoich sklepach za dwa-trzy lata, gdy zrealizuje plan posiadania 3 tys. dyskontów w całej Polsce. Obecnie w Polsce przy sklepie Biedronka testowo działa jedna stacja paliw - w podwarszawskim Płochocinie. Nie jest to stacja Biedronki, obsługuje ją firma Galon Polska. Od osiągniętych przez tę stację wyników w dużej mierze mogą zależeć dalsze plany inwestycyjne Jeronimo Martins w kierunku budowy swoich stacji.

Czytaj więcej: Biedronka chce zarabiać na benzynie? "Pojawienie się Biedronki na tym rynku byłoby ciosem szczególnie dla operatorów niezrzeszonych stacji, ale i dla sklepów działających na prowincji. Obszary wiejskie mogłyby być idealnym miejscem do rozkręcania nowego biznesu, ale operator musiałby rozważyć możliwość wprowadzenia terminali płatniczych. Przy dużej skali inwestycji grupy JM Portugalczycy mogliby wynegocjować w rafineriach niższe ceny hurtowe. Tańsze paliwa rekompensowane byłyby większymi obrotami w sklepach" - czytamy w serwisie. .

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie biuro prasowe Jeronimo Martins Polska. Uzyskana odpowiedź wskazuje na to, że na razie nie ma żadnych konkretów. "Stanowczo podkreślamy, że sieć sklepów Biedronka nie prowadzi w Polsce żadnego projektu związanego z uruchomieniem ogólnodostępnych stacji benzynowych" - czytamy w przesłanej nam informacji.

Więcej o: