Nestle wygrywa batalię z Cadbury o prawa do wyglądu batoników KitKat

Batoniki KitKat produkowane są w tym samym kształcie od ponad 80 lat. Jednak dopiero w 2006 roku koncern Nestle zdecydował się złożyć wniosek o ochronę kształtu batonika, co wywołało wojnę sądową z innym spożywczym gigantem Cadbury. Dopiero po siedmiu latach Nestle dopięło swego

Koncern Cadbury produkujący Crispello (produkt podobny w kształcie do KitKata), wniósł apelację, po tym jak w 2006 roku Nestle zdecydowało się zastrzec wygląd swojego batona. Na początku stycznia Europejski Urząd Patentowy po ponad sześciu latach sporu pozytywnie rozpatrzył wniosek Nestle. Tym samym Cadbury nie będzie mogło produkować już czekoladowych batoników, które kształtem zbliżone są do KitKatów.

Wygrana Nestle to nie pierwszy spór pomiędzy dwoma koncernami. W ubiegłym roku sąd w Londynie uznał, że tylko należący do Krafta Cadbury ma prawo sprzedawać czekoladę w purpurowym opakowaniu.

Czytaj więcej: Spór o kolor opakowań czekolady .

Zdaniem Nestlé kolor nie mógł być elementem patentu. Inaczej uważał jednak sąd, który nie przyjął argumentacji Nestle. - Zebrane dowody jasno wskazują na to, że purpurowy kolor jest nieodłączną częścią produktów marki Cadbury - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Colin Birss. Cadbury używa purpury w opakowaniach swych produktów od 1914 roku. Sędzia uznał jednocześnie, że inne firmy mogą używać charakterystycznego koloru w innych typach słodyczy, jak czekoladowe ciastka czy białe czekolady.

Więcej o: