Awaria serwisów BRE Banku. Klienci nie mogli dostać się do kont

W piątek rano serwis niebezpiecznik.pl doniósł o awarii serwisów mBanku. Okazuje się jednak, że dotyczy ona wszystkich banków grupy BRE: mBanku, Multibanku i BRE Banku. Na razie nie wiadomo oficjalnie, co było przyczyną awarii.

Klienci banków grupy BRE od rana nie mogli zalogować się do stron swoich banków. Jak napisał nam jeden z naszych czytelników: "Od rana nie mogę zalogować się na stronę mBanku. Strona w ogóle nie odpowiada - zastanawiam się, co dzieje się z moimi pieniędzmi". "Witam, nie działa strona internetowa mBanku od rana czyżby podobnie jak na allegro hakerzy przeprowadzili atak?" - pisze na naszą skrzynkę Przemek. "Od 7.00 awaria serwisu transakcyjnego mBanku. Brak dostępu do konta, nie ma możliwości płatności internetowych." - dodaje Grzegorz.

Przez cały czas działały operacje wykonywane za pomocą kart oraz bankomaty. Jak na razie nie ma informacji, co jest powodem braku dostępu do stron. Na fanpejdżu mBanku przed dwunastą pojawiła się informacja o przywróceniu działania serwisu. Jednak w komentarzach pojawiły się informacje, że nie wszyscy klienci mogą się zalogować na swoje konta. Rzecznik grupy BRE w rozmowie telefonicznej potwierdził usunięcie awarii. W tej chwili nie ma oficjalnego potwierdzenia przyczyny awarii.

Według rzecznika grupy BRE Krzysztofa Olszewskiego strony informacyjne oraz serwisy transakcyjne mBanku i MultiBanku mogły być niedostępne. - Klienci mogą realizować bieżące operacje za pośrednictwem operatorów mlinii (801 300 800) lub multilinii (801 300 000) - opłaty za wykonywanie czynności będą zwracane automatycznie - poinformował Olszewski.

Serwis Niebezpiecznik.pl zauważa, że brak dostępu do serwisów może być spowodowany atakiem DDoS, czyli zablokowaniem dostępu do serwisu przez dużą liczbę wejść na stronę. Wejścia te mogą być skutkiem użycia botnetu, czyli grupy komputerów pozwalających na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami przez jedną osobę. Podobne problemy z dostępem do strony miał w ostatnich dniach serwis Allegro.pl

Więcej o: