Rekord przelewów w euro. Ponad milion w miesiącu

Ubiegły miesiąc był rekordowy nie tylko pod względem liczby, ale też wartości przelewów w euro. Polacy przesłali w ten sposób blisko 6 mld euro.

Krajowa Izba Rozliczeniowa, operator najpopularniejszego systemu przelewów oferowanego przez banki - Elixir, podsumowała właśnie poprzedni miesiąc.

A w kwietniu same rekordy. KIR przetworzył ponad 130 mln przelewów krajowych. W porównaniu z kwietniem 2012 roku oznacza to wzrost o 5,7 proc. Dla porównania 10 lat temu (w kwietniu 2003 roku) liczba przelewów rozliczonych w systemie Elixir wyniosła 41,6 mln, a więc ponadtrzykrotnie mniej.

Jeśli chodzi o wartość, Polacy przesłali w kwietniu 322,6 mld zł. To o 5,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i aż o 125 proc. więcej niż 10 lat temu.

Od początku 2013 roku łączna liczba wszystkich transakcji krajowych przetworzonych w systemie Elixir wyniosła już ponad 505 mln, a ich wartość to 1,234 bln zł.

Który dzień kwietnia był rekordowy pod względem liczby przelewów? To poniedziałek 15 kwietnia. Tego dnia odnotowano 8,5 mln transakcji o wartości 21,6 mld.

Euro powyżej miliona

Pierwszy raz w historii liczba transakcji przetworzonych w systemie EuroElixir, a więc przelewów w euro, przekroczyła w jednym miesiącu milion. Dokładnie było ich 1 052 736. Wartość tych transakcji osiągnęła w kwietniu blisko 6 mld euro, co też jest najwyższym dotychczas miesięcznym wynikiem. Kiedy system przelewów w euro ruszał, a więc w 2005 roku, w całym roku przetworzono tylko 544 tys. transakcji.

- Rozliczenia w euro zyskują na popularności. Po czterech miesiącach bieżącego roku przetworzyliśmy już więcej transakcji niż w całym 2008 r. Przewidujemy, że takich rozliczeń będzie z każdym miesiącem coraz więcej - mówi Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia w KIR.

Więcej o: