Ceny mieszkań w dół. Sprzedający nadal spuszczają z tonu

W drugim kwartale ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym nadal spadały, wynika z najnowszego raportu serwisu dom.gratka.pl. Od początku stycznia do końca czerwca najmocniej spuścili z tonu sprzedający nieruchomości w województwie dolnośląskim - o 2,8 proc.

Z kolei najmniejsza różnica między obecnymi cenami a tymi z początku roku wystąpiła w województwie lubelskim. Tu średnie ceny ofertowe spadły zaledwie o 0,4 proc. w stosunku do początku roku. To kolejny kwartał, kiedy sprzedający obniżają ceny mieszkań, by znaleźć kupca.

Zmiana cen oferowanych mieszkań w serwisie Domiporta.pl [WYKRES]

Blisko dwie trzecie wystawionych mieszkań z rynku wtórnego miało ponad 12 lat, reszta to lokale wybudowane po 2000 roku.

Cały raport: Raport z rynku mieszkaniowego. II kwartał 2013 r.

W czerwcu w górę Katowice

A co z faktycznymi cenami transakcji? Z najnowszego raportu Open Finance i Home Broker wynika, że w ubiegłym miesiącu średnie ceny transakcyjne mieszkań spadły najbardziej w Bydgoszczy, Warszawie i Białymstoku. W stolicy za metr kwadratowy mieszkania płacono 7 tys. 78 zł, w Bydgoszczy 3 tys. 610 zł, a w Białymstoku 4 tys. 176 zł. Jednak w czerwcu były też miejsca, gdzie ceny transakcyjne wzrosły - Katowice, Gdańsk i Toruń. Tam za metr kwadratowy mieszkania płacono 3 tys. 631 zł, 5 tys. 299 zł i 4 tys. 315 zł, co oznacza wzrost w tych miastach odpowiednio o 7,5 proc., 4,9 proc. i 4 proc.

Zdaniem analityka rynku nieruchomości Home Broker Bartosza Turka do zwyżek w tych miastach przyczyniły się rekordowo niskie stopy procentowe, które powodują, że kredyty hipoteczne są tańsze. A to według niego zachęca coraz więcej osób do zakupu mieszkań na własne potrzeby, a także na wynajem.

Więcej o: