Coraz częściej płacimy za granicą kartami, a nie gotówką

W trzy miesiące - jeszcze przed wakacjami! - Polacy zapłacili za granicą kartami Visa ponad 2,7 mln razy, wydając 125 mln euro. Tak wynika z analizy organizacji zajmującej się technologiami płatniczymi Visa Europe.

Od kwietnia do czerwca Polacy na zagranicznych wyjazdach płacili kartami aż 2,7 mln razy. To o ponad jedną trzecią częściej niż rok wcześniej. Tak wynika z analizy danych Visa Europe, organizacji zajmującej się technologiami płatniczymi.

O blisko jedną piątą wzrosła również wartość tych płatności. W ten sposób Polacy wydali już na zagranicznych wyjazdach 125 mln euro. Największy wzrost - aż o 28 proc. - odnotowano w krajach strefy euro.

- Polacy bardzo chętnie płacą kartami Visa praktycznie na całym świecie, i to nie tylko w okresie urlopowym. Wygoda, bezpieczeństwo i rosnąca łatwość używania kart Visa powodują, że jest to środek płatniczy coraz częściej wykorzystywany zarówno w kraju, jak i podczas podróży zagranicznych - komentuje Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

Gdzie najchętniej płacimy bezgotówkowo?

Najwięcej płatności zagranicznych kartami Visa dokonano we Francji na łączną kwotę blisko 22 mln euro. Na drugim miejscu pod względem wartości takich transakcji znalazły się Niemcy z kwotą ponad 15 mln euro. Podium zamykają Włochy. Tam dokonaliśmy transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 11,5 mln euro. Zaraz za nimi znalazła się Hiszpania z płatnościami o wartości blisko 8 mln euro.

Łącznie na te cztery kraje przypada ponad 79 proc. opłacanych kartami Visa wydatków Polaków podróżujących do krajów strefy euro. Z kolei w grupie krajów Unii Europejskiej spoza strefy euro największy udział w 25 mln euro wydatków miała Wielka Brytania (równowartość blisko 8 mln euro).

Poza Europą wygrywają Stany Zjednoczone, których udział wyniósł ponad 7 proc. całości płatności zagranicznych kartami Visa (równowartość ponad 9 mln euro). W czołówce znajdują się także: Zjednoczone Emiraty Arabskie (ponad 1,5 mln euro), Rosja (prawie 1,5 mln euro), Japonia, Chiny i Kanada (po mniej więcej 700 tys. euro).

Niestety, nie wiemy, jak wyglądają statystyki w przypadku klientów MasterCard. Firma nie przygotowała analizy pod tym kątem.

Więcej o: