Bank ostrzega przed fałszywymi mailami. "Do złudzenia przypomina stronę logowania do Pekao24"

Bank Pekao SA informuje, by klienci ignorowali maile z informacją o zablokowanym dostępie do konta. Jeśli odbiorca kliknie na link, trafi na stronę internetową, która do złudzenia przypomina stronę logowania do Pekao24

- Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail zawierającymi informacje o zablokowanym dostępie do Pekao24. Wiadomość została przez przestępców przygotowana tak, że sprawia wrażenie wysłanej z banku - taki komunikat umieścił na swojej stronie internetowej Pekao SA.

W przypadku otworzenia zawartego w wiadomości linku może nastąpić przekierowanie do strony internetowej przypominającej do złudzenia stronę logowania do Pekao24. Celem tego typu ataku (phishing) jest przechwycenie przez przestępców danych do logowania.

Pekao SA przypomina użytkownikom bankowości internetowej, że nigdy nie prosi o podanie pełnego hasła do serwisu i zwraca uwagę, by nie używali do logowania adresu lub linku podesłanego w wiadomości e-mail oraz nie podawali poufnych informacji na stronach przypominających swoim wyglądem strony banku. Dodatkowo klienci powinni sprawdzać przed logowaniem, czy strona do logowania posiada adres https://www.pekao24.pl/, a na ekranie widnieje symbol kłódki oznaczający nawiązanie połączenia szyfrowanego (adres zaczyna się wtedy od https, a nie od http).

Phishing, czyli wyłudzanie tożsamości i informacji, w tym haseł dostępu do kont bankowych, PIN-ów kart, haseł jednorazowych, oraz oszustwa w e-handlu to jedne z największych plag w polskim internecie. Liczba wszczętych postępowań w tych sprawach rośnie o kilkanaście procent rocznie. Na celowniku przestępców coraz powszechniej znajdują się kupujący i sprzedający w sieci.

W 2009 r. "Gazeta Wyborcza" opisywała jak ofiarą internetowego hakera padła pani Ania, mieszkanka powiatu krośnieńskiego. Logowała się na stronę internetową swojego banku. Gdy nieoczekiwanie pojawiło się żądanie ponownego podania hasła, kobieta posłusznie wprowadziła kod. To wystarczyło oszustowi, by ukraść jej 13,5 tys. zł.

Więcej o: