Sklepy z marihuaną w USA uzyskają dostęp do usług bankowych?

Choć marihuana jest legalnie sprzedawana w niektórych amerykańskich stanach, to właściciele sklepów, które ją oferują, muszą opierać się na obrocie gotówkowym, bo prawo federalne zabrania im korzystania z usług bankowych. To się jednak może zmienić.

Amerykańskie władze dyskutują na temat umożliwienia legalnym sklepom sprzedającym marihuanę dostępu do usług bankowych - stwierdził James Cole, zastępca prokuratora generalnego. Jego zdaniem obecna sytuacja tych sklepów stwarza zbyt wiele okazji dla potencjalnych przestępców. Obrót gotówkowy zachęca bowiem do kradzieży i do fałszerstw związanych np. z ukrywaniem dochodów.

W niektórych stanach marihuana jest legalna na użytek własny (stany Kolorado i Waszyngton), w około 20 innych można ją używać do celów medycznych. Ale zgodnie z prawem federalnym jej posiadanie ciągle jest nielegalne. I właśnie dlatego banki nie mogą oferować swoich usług sklepom oferującym sprzedaż marihuany.

- Firmy działające na podstawie gotówki są bardzo trudne do kontrolowania, a to prowadzi do unikania płacenia podatków, kradzieży i konieczności zwiększania zasobów potrzebnych do ochrony bezpieczeństwa publicznego - stwierdził szeryf John Urquhart z King County w stanie Waszyngton.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy rządowe agencje zdecydują się na wprowadzenie zmian ułatwiających funkcjonowanie sklepom z "trawką". W niektórych stanach bowiem działania mające na celu ułatwienia w obrocie marihuaną wzbudzają duże kontrowersje.

- Wiemy już całkiem nieźle, jak to wszystko działa, i odpowiedź brzmi: źle - stwierdził Chuck Grassley, republikański senator, który marihuanę nazywa "niebezpiecznym i bardzo uzależniającym narkotykiem". Jego zdaniem w stanie Iowa, z którego pochodzi, duża część konfiskowanej marihuany pochodzi ze stanu Kolorado.

Więcej o: