Inwestycja w mieszkania pod wynajem wciąż atrakcyjna

Wynajem mieszkania nadal przynosi zyski znacznie atrakcyjniejsze od bankowych lokat czy obligacji skarbowych - przekonują analitycy

Agnieszka Grotkowska z serwisu Domiporta.pl przyznaje, że choć stopa zwrotu przy wynajmie nie jest szczególnie wysoka, to w Gdańsku, Łodzi i Warszawie ponaddwukrotnie przewyższa średnie oprocentowanie lokat. - To dlatego na rynku pojawili się inwestorzy, którzy rezygnują z mało opłacalnych depozytów i kapitał lokują w nieruchomościach na wynajem - tłumaczy Grotkowska. Potencjalnym naśladowcom zwraca uwagę, że inwestycja w nieruchomości jest inwestycją długoterminową i jej opłacalność może się w tym czasie zamienić, zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść inwestora. Według najnowszych danych średnia oczekiwana roczna rentowność netto wynajmu mieszkań wynosi 4,13 proc., podczas gdy dwa miesiące temu było to 3,96 proc.

Najwyższą oczekiwaną rentowność mają mieszkania kupione na wynajem w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Według obliczeń Domiporta.pl i Home Broker, osoba kupująca mieszkanie na wynajem w tych miastach może, przy założeniu 10,5-miesięcznego okresu najmu w ciągu roku oraz uwzględnieniu czynszu i podatku, liczyć na 4,5 proc. zysku w skali roku. Ok. 4 proc. netto zarobić można w Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu, a średni zysk w Poznaniu przekracza 3,5 proc.

- Na pierwszy rzut oka mogłoby się to wydawać niedużo, ale gdy zestawić to ze średnim oprocentowaniem lokat bankowych, które wynosi 2,01 proc. w skali roku, wrażenie będzie lepsze - mówi Marcin Krasoń z Home Brokera. I dodaje, że potencjalne dochody z wynajmu nadal przewyższają też zyski, jakie możliwe są do osiągnięcia w przypadku obligacji skarbowych.

Krasoń zastrzega, że są to stawki uśrednione, co oznacza, że jedni inwestorzy osiągną wynik lepszy, a inni gorszy. - W obliczeniach uwzględniliśmy 10,5-miesięczny okres wynajmu, ale gdyby udało się zapewnić 100-proc. obłożenie mieszkania, to średnia rentowność netto wyniesie już nie 4,13 proc., ale 4,9 proc., przy czym dla Gdańska, Łodzi i Warszawy wynosić będzie 5,3-5,4 proc. w skali roku - wyjaśnia analityk Home Brokera. Zwraca też uwagę, że w tej analizie również oprocentowanie lokat jest uśrednione. - Bez problemu można znaleźć oferty znacznie atrakcyjniejsze. Aczkolwiek najwyżej oprocentowane depozyty 12-miesięczne oferują dziś netto 2,8-3 proc. To i tak mniej niż średnia rentowność najmu w każdym z badanych miast - podkreśla Krasoń.

Rentowność wynajmu mieszkań we wrześniu 2013 r.

Źródło: Ceny transakcyjne Open Finance z września 2013 r.; oferty najmu z serwisu Domiporta.pl z września 2013 r. obniżone o 5 proc. Założenia: 10,5-miesięczny okres wynajmu mieszkania, 5 zł za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (6 zł w Krakowie i we Wrocławiu oraz 7 zł w Warszawie). Stawka podatku ryczałtowego od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

Porównanie aktualnych rentowności najmu mieszkania, lokaty bankowej i obligacji dziesięcioletnich (EDO)

*średnia dla 36 banków z 05.10.2013 r.; **oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym ***oprocentowanie po pierwszym roku życia obligacji, przy założeniu utrzymania inflacji. Źródło: banki, Obligacjeskarbowe.pl, obliczenia Open Finance.

Chcesz sprzedać lub wynająć? Dodaj ogłoszenie nieruchomości

Szukasz kredytu hipotecznego? Porównaj oferty banków w porównywarce

Więcej o: