W Bydgoszczy jest dwa razy więcej sklepów z alkoholem niż w całej Norwegii [WYKRES DNIA]

Hanna Gronkiewicz-Waltz chce ograniczyć w stolicy możliwość sprzedaży alkoholu. My w związku z tym przypominamy nasz wykres dnia dotyczący liczby sklepów monopolowych w Polsce. Okazuje się, że w Norwegii na jeden punkt z alkoholem przypada niemal 18 tys. osób. A w Polsce? Mniej niż 360. Tylko w Bydgoszczy monopolowych jest 550*, w Norwegii - 283. Zebraliśmy liczby.

- Zgodnie z postulatami mieszkańców, proponujemy zmiany ograniczające możliwość sprzedaży alkoholu na terenie Warszawy - napisała Hanna Gronkiewicz-Waltz na facebooku. Do monopolowego ma być dalej ze szkoły czy przedszkola.. W cyklu Alkopolacy przyglądaliśmy się różnym stronom tego problemu.

Norwegia pojawia się jako przykład surowej polityki antyalkoholowej. Państwo jest tam jedynym właścicielem sklepów monopolowych i jest ich bardzo mało. Podobną politykę prowadzi Szwecja. U nas sklep na każdym rogu.

Zobaczcie, jak wypada Polska na tle krajów z restrykcyjną polityką antyalkoholową i (łącznie) Anglii i Walii, gdzie nie ma takich ograniczeń. Porównanie wygląda tak:

*Dane podane w grudniu 2013 r. przez "Gazetę Pomorską"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: