Polaków zarejestrowanych w Anglii wciąż przybywa. Ale do rekordu z 2007 r. jeszcze nam daleko [WYKRES DNIA]

Wybory prezydenckie 2015. Bronisław Komorowski podczas niedzielnej debaty z Andrzejem Dudą mówił, że to za rządów PiS z Polski wyjeżdżało najwięcej osób. Kontrkandydat odgrażał się, że teraz wcale nie jest lepiej. Kto miał rację?

Dzisiaj pojawiły się najnowsze dane dotyczące liczby Polaków zarejestrowanych w brytyjskim Biurze Ubezpieczeń Społecznych . Urząd przypisuje m.in. osobom przybywającym do Anglii tzw. National Insurance Number (NINo), czyli numer ubezpieczenia społecznego, który jest unikatowy i niezbędny przy podjęciu pracy lub do otrzymania zasiłków.

Od maja 2014 r. do dzisiaj zarejestrowanych rodaków w brytyjskim urzędzie przybyło o 116 tys. To o 5 tys. więcej niż w 2013 r. i o ponad 30 tys. więcej niż trzy lata temu. Tym wynikom jednak daleko jeszcze do rekordu z 2007 r., kiedy to NINo uzyskało blisko ćwierć miliona Polaków.

Kto miał więc rację w sporze Komorowski - Duda? Trudno ocenić. Prezydent nie mylił się, mówiąc, że w latach 2006-07 wyjechało z kraju więcej osób, niż robi to obecnie. Jednak kandydatowi PiS-u również trudno odmówić racji, kiedy przekonywał, że od kilku lat sytuacja się pogarsza. Dokładnie od 2012 r. liczba osób rejestrujących się na Wyspach stale wzrasta.

Należy zaznaczyć, że zarejestrowanie się w Biurze Ubezpieczeń Społecznych nie jest równoznaczne z otrzymaniem pracy ani z dłuższym pobytem w Anglii. Zobacz cały wykres:

Liczba Polaków rejestrujących się w Biurze Ubezpieczeń Społecznych | Create infographics

Czytasz nas mobilnie i nie widzisz wykresu? Znajdziesz go tutaj>>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: