Strasznie drogie czereśnie. Nawet po 30 zł. "To przez chłodny maj". Za tydzień ma być taniej

- U mnie pod domem czereśnie są po 32 zł - mówi nasz redakcyjny kolega. - Na rynku są o kilka złotych tańsze - odpowiada koleżanka. Dlaczego jest tak drogo? - Maj był dość chłodny i to spowodowało, że pierwsze czereśnie drobnoowocowe pojawiły się dopiero w czerwcu - mówi nam Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy rynku hurtowego w Broniszach. Będzie taniej?

Wiele osób narzeka na bardzo wysokie ceny czereśni. A te zmieniają się z dnia na dzień. - Pod moim domem są po 32 zł - mówi Kornel, nasz redakcyjny kolega. - Ja mam z kilka złotych taniej, ok. 25 zł - mówi Martyna. - A ja byłem wczoraj w Lidlu i były po 18 zł za kilogram - odpowiada Łukasz. Dlaczego jest tak drogo? - Dostawy zależą w głównej mierze od pogody. Im jest cieplej, tym owoce szybciej dojrzewają. Maj był dość chłodny i to spowodowało, że pierwsze drobnoowocowe czereśnie pojawiły się dopiero w czerwcu - mówi nam Małgorzata Skoczewska. Czy będzie taniej?

Ceny mają spaść za tydzień lub dwa nawet o połowę , ponieważ w drugiej połowie czerwca czeka nas wysyp czereśni. - Wszystko wskazuje na to, że będzie ich w tym roku sporo, o ile nie wystąpią anomalie pogodowe - mówi Małgorzata Skoczewska. Na jakie odmiany możemy liczyć w pierwszej kolejności?

- Jedną z pierwszych jest burlat o słodkim, mięsistym miąższu. Cena hurtowa waha się na razie od 8 do 12 zł za kilogram. Nadal są także owoce odmiany rivan, ale cena kilograma to tylko 3-4 zł ze względu na to, że są to czereśnie drobne - dowiadujemy się na rynku hurtowym w Broniszach. Pod koniec czerwca możemy spodziewać się dostaw czereśni odmian van - o czerwonych owocach - oraz techlovan. Reszta odmian pojawi się dopiero w lipcu.

Czereśnie - odmiany

Oto najpopularniejsze odmiany czereśni w Polsce:

1. Rivan - to jedna z najwcześniejszych odmian czereśni, której owoce dojrzewają pod koniec maja i na początku czerwca. Ma średniej wielkości, ciemnoczerwone lub bordowe owoce o słodkim smaku. Odmiana dość odporna na mróz i choroby. 2. Burlat - odmiana, która owocuje w pierwszej połowie czerwca. Ma duże, ciemnoczerwone, soczyste i bardzo smaczne owoce. Odmiana mało podatna na choroby i dość odporna na mróz, choć wiosenne przymrozki mogą uszkadzać jej kwiaty. 3. Karesova - odmiana, której owoce są średniej wielkości, ciemnoczerwone, soczyste, smaczne, mało podatne na pękanie. Odmiana średnio odporna na mróz, ale dość odporna na choroby. 4. Vega - odmiana silnie rosnąca i bardzo plenna, dojrzewająca pod koniec czerwca. Owoce duże, smaczne, żółte, pokryte czerwonym rumieńcem, miąższ kremowy. Przy znacznych opadach deszczu mają tendencję do pękania. 5. Vanda - odmiana dojrzewająca pod koniec czerwca. Ma duże, czerwone, smaczne, niezbyt podatne na pękanie owoce. Drzewa są dość wrażliwe na mróz, ale stosunkowo odporne na choroby. 6. Bladoróżowa ("miodówka jasna") - jest to stara, silnie rosnąca, plenna odmiana dojrzewająca w drugiej połowie czerwca. Ma średniej wielkości owoce o różowym rumieńcu. Drzewa są dość odporne na niskie temperatury oraz choroby.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: