Na banknotach znów pojawi się wizerunek kobiety. Po raz pierwszy od ponad 100 lat

Po raz pierwszy od ponad 100 lat na dolarze pojawi się kobieta - ogłosił amerykański Departament Skarbu. Wiadomo, że będzie to banknot 10-dolarowy oraz że pojawi się w obiegu za pięć lat, nie wiadomo natomiast, czyja podobizna będzie go zdobić.

Podczas spotkania z dziennikarzami sekretarz skarbu USA Jack Lew zapowiedział, że nowa dziesięciodolarówka zostanie zaprezentowana w 2020 r. i że będzie na niej kobieta, nie wiadomo tylko, kto konkretnie. Jak tłumaczy Lew, wybór musi zostać dobrze przemyślany, ponieważ będzie miał globalne znaczenie.

"Przy tak szerokim zasięgu amerykańska waluta świadczy o tym, kim jesteśmy i co sobą reprezentujemy jako naród" - tłumaczył sekretarz i dodał, że "ta decyzja o umieszczeniu kobiety na 10-dolarowym banknocie nie tylko będzie odzwierciedlać nasze aspiracje na przyszłość, lecz także będzie odbiciem przeszłości".

100. rocznica przyznania kobietom prawa głosu

Wybór 2020 r. jest nieprzypadkowy - to właśnie wtedy przypadnie setna rocznica uchwalenia 19. poprawki do konstytucji, która dała kobietom prawo głosu. Dlatego według sekretarza skarbu wydanie nowego banknotu z podobizną kobiety będzie doskonałym sposobem na uczczenie tej rocznicy. Ponadto motywem przewodnim nowej dziesięciodolarówki ma być demokracja. Dlatego kobieta, której podobizna znajdzie się na niej, musi być bardzo mocno związana właśnie z tą dziedziną.

Pierwsza kobieta od ponad 100 lat

To nie pierwszy raz, kiedy na amerykańskich banknotach pojawi się kobieta. W XIX wieku dolara zdobiły podobizny Pocahontas oraz żony pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Washingtona - Marthy. Jednak pieniądze z ich podobiznami wypadły z obiegu jeszcze przed początkiem XX wieku i po dziś dzień płeć piękna nie ma swojej przedstawicielki na amerykańskich banknotach.

Obecnie na 10-dolarowym banknocie znajduje się portret jednego z ojców założycieli USA - Alexandra Hamiltona. Jednak - jak zapowiada Jack Lew - amerykański polityk nie zniknie w całości z dziesięciodolarówki i jego twarz zostanie umieszczona gdzieś na nowym banknocie.

Amerykanie pomogą zdecydować

Aby lepiej rozwinąć pomysł nowego wzoru banknotu, Departament Skarbu odpalił specjalną stronę - thenew10.treasury.gov - na której Amerykanie będą mogli głosować, czyja podobizna znajdzie się na banknotach, a nawet wypowiedzieć się nt. samego projektu graficznego. Do tego departament zachęca do korzystania z hashtaga "#Thenew10" na mediach społecznościowych i dzielenia się swoimi pomysłami.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: