Grill na balkonie? Przepisy tego nie zabraniają. Zobacz, gdzie możesz spokojnie grillować

Grill na balkonie, w parku i w lesie. Co na to obowiązujące przepisy? Obejrzyj nasz wideoporadnik, w którym wyjaśniamy, gdzie można grillować, a gdzie jest to zakazane.

Obowiązujące obecnie przepisy nie zabraniają grillowania jako formy spędzania czasu wolnego. Nie oznacza to oczywiście, że grill możemy rozstawić w dowolnym miejscu, które przyjdzie nam do głowy. Przy jego wyborze kierujmy się zdrowym rozsądkiem, ale też kulturą osobistą.

Abyśmy mogli spokojnie rozpalić grilla na wolnej przestrzeni, musimy mieć pewność, że zarządca danego terenu nie ma nic przeciwko.

Grill w parku

Jeśli nie dysponujemy własną działką lub ogródkiem, z grillem chętnie wybieramy się do miejskiego parku. Musimy jednak pamiętać, że nie w każdym z nich grillowanie jest dozwolone. Dlatego zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie biesiady, dokładnie zapoznajmy się z regulaminem parku. W niektórych grillowanie będzie całkowicie zakazane, w innych - dozwolone jedynie w wyznaczonych miejscach.

Grill w lesie

Przepisy zabraniają rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu na terenie lasów, łąk, torfowisk i wrzosowisk oraz w odległości do 100 metrów od nich. Wprawdzie straż pożarna nie utożsamia użytkowania grilla z rozniecaniem ognisk lub używaniem otwartego ognia, jednak organizując grilla, ograniczajmy się do miejsc wyznaczonych przez nadleśniczego lub właściciela lasu.

Grill na balkonie

Przepisy przeciwpożarowe nie zawierają jednoznacznych regulacji dotyczących zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków. Jednak spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe mogą w swoich regulaminach wprowadzić zakazy pewnych zachowań, które mogą być uciążliwe dla mieszkańców, w tym również zakaz grillowania na terenie osiedla. Istnienie tych zakazów nie oznacza jednak, że za ich złamanie grożą nam sankcje wynikające z kodeksu wykroczeń lub innych ustaw. To czy będą egzekwowane, zależy bowiem wyłącznie od administracji.

Bezpieczeństwo podczas grilla

Organizując grilla, zadbajmy o bezpieczeństwo. Pod ręką powinniśmy mieć coś, co pomoże nam okiełznać niesforne płomienie w awaryjnej sytuacji - najlepiej, aby była to gaśnica, wiadro z wodą lub worek z piaskiem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Partner - materiał r1 Ruszt grillowy do zawieszania... Mastergrill Mg427 Regatta CAPRI Rybaczki sportowe...

Więcej o: