Jacht, zamek na Lazurowym Wybrzeżu i udziały w spółkach z całego świata. Oto majątek zmarłego Jana Kulczyka

Fortuna Jana Kulczyka była wyceniana na ponad 15 mld zł. Najbogatszy Polak zostawił po sobie olbrzymi majątek osobisty, a także m.in. akcje jednego z największych producentów piwa na świecie, udziały w autostradzie A2 oraz licznych spółkach wydobywających ropę i gaz w Afryce i Azji.

W 1993 r. Jan Kulczyk założył firmę Kulczyk Holding oraz międzynarodową grupę inwestycyjną Kulczyk Investments (d. Kulczyk Investment House). Spółka jest akcjonariuszem wielu firm nie tylko z Polski, także z całego świata. Kulczyk Investment szczególnie w ostatnich latach inwestował głównie w poszukiwanie i eksploatację złóż ropy i gazu, a także w energetykę i firmy zajmujące się infrastrukturą.

Spółki Jana KulczykaSpółki Jana Kulczyka Gazeta.pl

Spółki

Polenergia SA - 50,2 proc. udziałów. Grupa spółek zajmująca się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej.

Ciech SA - 51,14 proc. udziałów. Jeden z liderów europejskiego rynku chemicznego.

Autostrada Wielkopolska SA - 24,1 proc. udziałów. Koncesjonariusz budowy i eksploatacji autostrady A2 na odcinku Konin - Nowy Tomyśl.

Autostrada Wielkopolska II SA - 40 proc. udziałów. Koncesjonariusz budowy i eksploatacji autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko.

Autostrada Eksploatacja SA - 42,7 proc. udziałów. Spółka zajmująca się utrzymywaniem autostrady A2 na odcinku Konin - Świecko.

Neconde Energy Limited - 40 proc. udziałów. Konsorcjum, które posiada 45 proc. udziałów w licencji na wydobycie w delcie Nigru - jednym z największych basenów węglowodorowych na świecie.

Serinus Energy Inc. - 50,76 proc. udziałów. Międzynarodowa spółka poszukiwawczo-wydobywcza.

San Leon Energy Plc. - 3,49 proc. udziałów. Spółka działająca w sektorze wydobycia, rozpoznania i poszukiwania ropy i gazu.

Strata Limited - 15,4 proc. udziałów. Firma zajmująca się inwestowaniem w projekty poszukiwawcze surowców naturalnych w Afryce.

Loon Energy Corporation Inc. - 33,72 proc. udziałów. Spółka prowadzi projekty poszukiwawcze ropy i gazu na terenie Kolumbii i Peru.

Centar Plc. - 25 proc. udziałów. Firma inwestuje w sektor surowców mineralnych na terenie Afganistanu oraz innych krajów Azji Środkowej i Afryki.

SABMiller Plc. - 3 proc. udziałów. Drugi na świecie producent piwa, obecny na sześciu kontynentach. Właściciel m.in. takich marek piwa jak Grolsch, Pilsner Urquell czy Miller.

Spółki Jana KulczykaSpółki Jana Kulczyka Gazeta.pl

Majątek osobisty

Jan Kulczyk na 60. urodziny kupił sobie jacht Phoenix 2. Jach kosztował około 360 mln zł , obsługuje go 30 osób; ma 12 kajut dla gości, jacuzzi, kino, spa, siłownię, basen i lądowisko dla helikoptera.

Jacht Jana KulczykaJacht Jana Kulczyka Screen z Youtube.com/Polska na bogato Jacht Phoenix II, należący do Jana Kulczyka.

Jan Kulczyk miał też zamek nad Morzem Śródziemnym. Chateau de Madrit miał być wart dziesiątki milionów euro.

Chateau de MadritChateau de Madrit Google Maps Zamek Jana Kulczyka - Chateau de Madrit.

Oprócz niego ma jeszcze 1000-metrową willę w Konstancinie pod Warszawą, apartament w najdroższej dzielnicy Londynu MyFair , dom w St. Moritz, na Sardynii i apartament na Fisher Island w Miami.

Do majątku Kulczyka zaliczyć należy też samolot Gulfstream IV-SP warty ok. 140 mln zł

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: