Następca Kulczyka wybrany. Przygotuje jego córkę do kierowania radą nadzorczą

Jeden z najbliższych współpracowników Jana Kulczyka został przewodniczącym rady nadzorczej Kulczyk Investments. Ma przygotować córkę zmarłego miliardera do objęcia w przyszłości tego stanowiska.

Waldemar Frąckowiak, jeden z najbliższych współpracowników i wieloletnich doradców Jana Kulczyka, został przewodniczącym rady nadzorczej Kulczyk Investments. Dotychczas pełnił funkcję jej członka i przez ponad 25 lat współtworzył grupę KI, biorąc aktywny udział w wyznaczaniu jej kierunków rozwoju. Jego misją będzie teraz przygotowanie Dominiki Kulczyk do objęcia funkcji przewodniczącej rady.

W skład Rady Nadzorczej Kulczyk Investments wraz z prof. Waldemarem Frąckowiakiem wchodzą: Dominika Kulczyk, dr Karl Schleinzer, Stefan Krieglstein i Tomasz Mikołajczak. Prezesem zarządu od stycznia 2014 r. jest syn zmarłego miliardera Sebastian Kulczyk.

Waldemar Frąckowiak jest specjalistą w zakresie finansów i rynków kapitałowych, autorem ponad 350 opracowań naukowych. Ukończył Harvard University Business School w USA i regularnie wykłada na wielu znanych uniwersytetach Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Pełni funkcję Kierownika Katedry Inwestycji i Rynków Kapitałowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jest również certyfikowanym doradcą Stowarzyszenia Doradców Gospodarczych w Polsce.

Jan Kulczyk zmarł 29 lipca w klinice w Wiedniu. Bezpośrednią przyczyną śmierci był zator żylno-płucny.

Pomnażał pieniądze z prędkością światła. Jedyne, czego naprawdę żałował, to to, że nie grał na pianinie. Sylwetka Jana Kulczyka >>>

Majątek Kulczyka

Jan Kulczyk był właścicielem Kulczyk Holding oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. To właśnie Kulczyk Investments stworzyła pierwszą polską prywatną grupę energetyczną o zasięgu międzynarodowym - Polenergię. Zajmuje się wytwarzaniem energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł, jak również dystrybucją oraz obrotem energią elektryczną i jej produktami.

Posiadał ponad 3 proc. akcji spółki SABMiller - drugiego na świecie producenta piwa - o wartości szacowanej na 7 mld zł. Kulczyk miał także udziały w zagranicznych firmach, m.in. San Leon Energy, Neconde Energy Limited, Ophir Energy, Oil Ventures oraz Centar - spółce poszukującej surowców na terenie Afganistanu. Najwięcej, bo aż ponad 50 proc., Kulczyk zainwestował w Serinus Energy - spółkę wydobywczą na terenie Ukrainy, Rumunii, Tunezji i Brunei.

Jan Kulczyk zajmował się także nieruchomościami. W 2008 r. zainwestował w budowę kompleksu biurowców w Dubaju. Był także właścicielem luksusowego biurowca Ufficio Primo w Warszawie. Pięć lat temu Kulczyk kupił także luksusowy 90-metrowy jacht o wartości 120 mln dol.

Na liście tygodnika "Wprost" pojawiał się regularnie na pierwszym miejscu (spadł z niego tylko raz - po rozwodzie z Grażyną Kulczyk, kiedy doszło do podziału majątku).

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: