Jest praca dla pilota. Musi umieć latać airbusem i jakiem. Wynagrodzenie: 1750 zł. Znajdzie się chętny?

Ile zarabia pilot samolotu pasażerskiego? Dużo. Chyba że szuka zatrudnienia za pośrednictwem urzędu pracy. Tam znajdzie etat za jedyne 1750 zł brutto. Czy ktoś się skusi? Raczej nie. Po co więc ktoś zamieszcza takie ogłoszenie?

Na Twitterze pojawiło się zdjęcie oferty zamieszczonej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach. Nieujawniony w ogłoszeniu pracodawca poszukuje kapitana samolotu pasażerskiego. W zakres jego obowiązków ma wchodzić: kierowanie samolotem, prowadzenie odprawy załogi, prowadzenie dokumentacji lotu, odpowiedzialność za bezpieczeństwo statku oraz udzielanie pomocy personelowi pokładowemu i pasażerom w sytuacji awaryjnej.

Wymagania wobec kandydata są wysokie. Przede wszystkim dyplom ukończenia akademii lotniczej, a także pięć lat stażu pracy jako pilot, łącznie minimum 3,5 tys. wylatanych godzin, posiadanie licencji ATPL oraz doświadczenie w pilotowaniu, m.in. airbusa A320 i jaka-42.

Minimalna krajowa

Z ogłoszenia wynika, że praca ma być wykonywana w Pyrzowicach. Oferowany jest pełen etat i umowa na czas określony oraz... 1750 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia. Mało? Zdecydowanie. Podobne oferty dostępne w Centralnej Bazie Ofert Pracy zawierają zupełnie inne stawki, np. minimum 16 tys. zł brutto miesięcznie dla kapitana samolotu w Poznaniu.

 

fot. twitter / Konrad & Rojber

Skąd pomysł na zamieszczenie ogłoszenia z tak żenująco niskim wynagrodzeniem w zestawieniu z oczekiwanymi umiejętnościami? Niewykluczone, że pracodawca chce znaleźć pracownika, ale... nie z Polski. Oferta w takich wypadkach może być jedynie rodzajem formalności, ponieważ firmy, które chcą zatrudnić cudzoziemca spoza UE, muszą najpierw zgłosić ofertę do powiatowego urzędu pracy, który sprawdza, czy wśród zarejestrowanych w nim bezrobotnych są kandydaci spełniający określone wymagania.

W ubiegłym roku szeroko komentowana była oferta pracy dla grafika zamieszczona przez warszawski UP. Oto fragment jej treści: "Wykształcenie wyższe, min. 4 lata; bardzo dobra znajomość: Axure, 3dsMax, InDeign, Corel Draw, Photoshop, Design UI/UX, HTML, umiejętność rysowania odręcznego; biegła znajomość języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego; projektowanie stron internetowych; projektowanie grafiki dla stron internetowych". Wynagrodzenie... 1200 zł brutto.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: