Facebook w Wielkiej Brytanii zapłacił mniejsze podatki niż przeciętny pracownik w tym kraju

Amerykańska firma zapłaciła w ub.r. o 1 tys. funtów mniej podatku dochodowego niż przeciętny Brytyjczyk. I to pomimo wpływów z reklam przekraczających 100 mln funtów.

4327 funtów brytyjskich - tyle w 2014 r. Facebook zapłacił podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii. Tymczasem przeciętny brytyjski pracownik za ten sam okres musiał odprowadzić do urzędu skarbowego 5392 funty, czyli o ponad 1 tys. funtów więcej.

28,5 mln funtów straty?

Tak niski podatek dochodowy giganta mediów społecznościowych to przede wszystkim zasługa właściwej księgowości. Firmie udało się wykazać, że w 2014 r. miała w Wielkiej Brytanii stratę brutto w wysokości 28,5 mln funtów. Facebookowi udało się to w dużej mierze dzięki premiom dla swoich pracowników. Spółka wypłaciła 362 osobom zatrudnionym w brytyjskim oddziale 35,4 mln funtów w akcjach spółki, czyli średnio ok. 96 tys. funtów na głowę.

Większe zarobki i większe straty

Co więcej, Wielka Brytania jest jednym z największych i najlepszych rynków dla Facebooka. Jak wynika ze sprawozdania finansowego za zeszły rok, spółka podwoiła swoje przychody, które wyniosły 105 mln funtów wobec 49 mln funtów w 2013 r.

To już kolejny przypadek wielkiej międzynarodowej korporacji unikającej płacenia podatków w Europie. Komisja Europejska wszczęła śledztwo m.in. wobec Amazona, Google'a i Starbucksa, gdy okazało się, że amerykańska sieć kawiarni przez 14 lat (1998-2012) odprowadziła łącznie tylko 8,6 mln funtów podatku dochodowego, przy czym zarobiła w tym czasie w Wielkiej Brytanii ponad 3 mld funtów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Zainstaluj wtyczkę Gazeta.pl na Chrome >>>

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: