Polska spada w rankingu największych gospodarek świata. Wyprzedził nas Tajwan

Polska zakończyła rok 2015 jako dwudziesta czwarta gospodarka świata. Rok temu byliśmy o jedno miejsce wyżej. Teraz minimalnie wyprzedził nas Tajwan. Do dwudziestki największych gospodarek świata nadal mamy bardzo daleko.

Z wchodzenia Polski do grona najlepszych na świecie na razie nic nie wychodzi. Przed paroma laty zapowiadał to premier Tusk, a prezes Kaczyński jako cel stawiał wejście do G20, ale na razie robimy krok w tył. Wszystko przed to, że dolary podrożały.


Ranking największych gospodarek świata na pierwszy rzut oka jest bardzo prosty – o miejscu decyduje wielkość PKB i już. W praktyce jednak bardzo ważne jest to, że wszystkich tego typu listach to PKB przelicza się na dolary. Robi się to według kursu z ostatniego dnia roku. A w związku z tym, że notowania dolara potrafią się zmieniać w większym zakresie niż wzrost bądź spadek PKB to tak naprawdę o miejscu w rankingu decyduje głównie kurs waluty krajowej do USD.


Rok temu dolar kosztował 3,51 PLN, a 31 grudnia 2015 średni kurs w NBP wyniósł 3,9011 PLN, czyli o ponad 11 procent więcej. Polskie PKB za 2015 zgodnie z prognozą Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrosło realnie o 3,5 procent. Przeliczając ten wzrost na dolary (i uwzględniając utrzymująca się deflację) na potrzeby światowych rankingów polskie PKB w dolarach spada w tym roku aż o 8,7 procent.


Tajwan z kolei ma niższy od polskiego wzrost gospodarczy (tylko 2,2 procent) ale za to ich waluta trzymała się w tym roku znacznie lepiej niż złoty. Straciła do dolara niecałe 4 procent. W efekcie Tajwan rosnąc wolniej od nas, w ujęciu dolarowym wyprzedza nas w rankingu. Przewaga jednak nie jest duża – gdyby w ostatnim dniu roku kurs dolara spadł u nas poniżej 3,84 PLN wtedy znów bylibyśmy przed Tajwanem. Ale stało się inaczej.


Aby wejść do pierwszej dwudziestki musimy zresztą wyprzedzić nie tylko Tajwan, ale także Nigerię, Szwecję, a na końcu uporać się ze Szwajcarią. Jej gospodarka wciąż jest większa od polskiej o blisko 40 procent, więc to nadal cel bardzo odległy. Polskie PKB to 510 mld USD, szwajcarskie to aż 705 mld USD.

W czołówce rankingu największych gospodarek świata jest tylko jedna zmiana – Brazylia zaliczyła w 2015 i recesję i sporą inflację i znaczną dewaluację reala. W efekcie jej PKB przeliczone na dolary spada aż o 27 procent. Tym samym największa gospodarka Ameryki Południowej spada z siódmego na dziewiąte miejsce. Ruch odwrotny – skok z dziewiątego na siódme wykonują Indie.

Oto top 10 największych gospodarek świata na koniec 2015 roku:

  1. USA                17,8 bln USD
  2. Chiny              10,7 bln USD
  3. Japonia             4,6 bln USD
  4. Niemcy              3,6 bln USD
  5. Wielka Brytania 2,9 bln USD
  6. Francja              2,6 bln USD
  7. Indie                  2,2 bln USD
  8. Włochy              2,0 bln USD
  9. Brazylia             1,7 bln USD
  10. Rosja                 1,6 bln USD

Do wyliczenia rankingu użyłem danych o PKB i inflacji za 2015 pochodzących z ostatniej prognozy MFW i kursów walutowych z 31 grudnia 2015.