Dopiero początek roku, a ponad połowa środków z "MdM" już wykorzystana. Może nie starczyć dla wszystkich

Z zarezerwowanej na 2016 r. puli programu "Mieszkanie dla młodych" wykorzystano już ponad połowę środków. A za trzy miesiące może zabraknąć pieniędzy na tegoroczne dofinansowania.

Bank Gospodarstwa Krajowego podał dane na temat wykorzystania pieniędzy z programu "Mieszkanie dla młodych" na 2016 r. Okazuje się, że już przed 31 grudnia ubiegłego roku rozdzielono aż 50,2 proc. środków, czyli ponad 366,7 mln zł.

Co ciekawe, w całym 2015 r. wykorzystano 84,68 proc. środków (a przeznaczone na "MdM" było 715 mln zł), a w 2014 r. - zaledwie 34,54 proc. (z przeznaczonych 600 mln zł). Sprawdziliśmy, jak kształtowało się wykorzystanie dostępnych pieniędzy pod koniec każdego miesiąca 2015 r. Przedstawia je poniższy wykres:

Wykorzystanie limitu środków z programu MdM na 2015 r.

 

Create line charts

Skąd znaczny wzrost zainteresowania programem po sierpniu 2015 r. i tak duże już na samym początku bieżącego roku wykorzystanie środków na 2016 r.?

- Kluczowym czynnikiem było tu wejście w życie nowelizacji ustawy, na podstawie której działa program "MdM", a konkretnie - objęcie dofinansowaniem także kredytów na zakup lokali z rynku wtórnego. Wcześniej, tj. do końca sierpnia 2015 r., dopłaty z MdM obowiązywały wyłącznie przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego. I nagle w listopadzie czy grudniu 2015 r. Polacy wnioskowali o ponad 120 mln zł dofinansowań z "MdM" co miesiąc, choć we wcześniejszych miesiącach te liczby były trzy-cztery razy mniejsze - tłumaczy Mikołaj Fidziński, ekspert Comperia.pl.

Jak podkreśla ekspert, wiele wskazuje na to, że już za dwa-trzy miesiące może zabraknąć pieniędzy na dofinansowania z programu w 2016 r. W puli zostało bowiem ok. 363 mln zł.

- W listopadzie do BGK wpłynęło 5524 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na kwotę 143,12 mln zł. Od początku funkcjonowania programu blisko 9 tys. wniosków o wartości dopłat przekraczającej 225 mln zł dotyczy już limitu w 2016 r., który został ustalony na poziomie 730 mln zł. Wbrew rozpowszechnianym przez analityków rynku opiniom oceniamy, że także w przyszłym roku środków starczy dla wszystkich - uspokajał w grudniu dyrektor Bogusław Białowąs z BGK.

Według danych BGK na 31 grudnia 2015 r. rozdzielone zostało już 4,5 proc. środków z programu na rok 2017.

Społeczne budownictwo czynszowe

Obecna średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,17 m kw. Osoby korzystające z programu "MdM" mają również możliwość zakupu domu jednorodzinnego - obecnie jego średnia wielkość to 85,08 m kw.

W listopadzie 2015 r. BGK rozpoczął przyjmowanie wniosków kredytowych od TBS-ów, spółek gminnych i spółdzielni mieszkaniowych, które chcą budować tanie mieszkania czynszowe. Program społecznego budownictwa czynszowego ma pomóc osobom, których nie stać na kupno mieszkania (nawet z dopłatą państwa) ani na wynajęcie go po stawkach komercyjnych i jednocześnie osiągającym zbyt wysokie dochody, by zamieszkać w zasobach komunalnych gminy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: