Bonusy dla kierowców. Dwa banki zwracają po 50 zł miesięcznie za opłatę kartą za paliwo i dokładają premię na dobry początek

Getin Bank i Toyota Bank ostro rywalizują o względy kierowców. W obu tych bankach klienci płacący za paliwo kartą debetową do konta mogą otrzymać zwrot nawet 50 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 600 zł w ciągu roku. Z obu promocji mogą skorzystać nie tylko nowi, ale też obecni klienci banków. Jednak mimo pozornego podobieństwa te programy więcej różni niż łączy. Sprawdziliśmy, jakie warunki trzeba spełnić w każdych z banków, by zaoszczędzić na paliwie.

Getin Bank nagradza zakupy opłacone kartą debetową do konta Getin UP i wykonane na stacjach Orlen. Zwrot nie przysługuje nawet za tankowanie na należących do tego samego koncernu tańszych stacjach Bliska. Takich ograniczeń nie ma w Toyota Banku , który oddaje gotówkę niezależnie od tego, na jakiej stacji klient zapłaci kartą za paliwo. Natomiast do płatności musi być użyta karta debetowa wydana do Konta Jedynego .

Korzystanie z usług banku

Aby otrzymać zwrot, nie wystarczy płacić kartą za benzynę - trzeba też aktywnie korzystać z produktów banku. Pod tym względem prostsza jest oferta Getin Banku , który wymaga, by na konto wpływało co miesiąc minimum 1000 zł miesięcznie z tytułu wynagrodzenia oraz by klient płacił kartą minimum 300 zł miesięcznie (nie ma znaczenia, czy za paliwo, czy za inne towary i usługi). Toyota Bank nie żąda stałych wpływów, za to stawia trzy inne warunki. Aby dostać premię, klient musi ulokować w banku minimum 10 tys. zł, utrzymywać na koncie osobistym średnie saldo nie niższe niż 1000 zł, a dodatkowo wydawać kartą w punktach innych niż stacje paliw nie mniej niż 500 zł miesięcznie. Jeśli w danym miesiącu którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony, moneyback od transakcji paliwowych wykonanych w tym okresie przepada. Oba banki żądają też wyrażenia zgody na komunikację marketingową.

Wysokość premii

Stawka moneybank w Getin Banku wynosi zawsze 5% (z zastrzeżeniem, że zwrot nie może przekroczyć 50 zł miesięcznie). Natomiast w Toyota Banku stawka może wzrosnąć do 6%, 8%, a nawet 10% kwot wydanych na stacjach. By tak się stało, uczestnik promocji musi spełnić zaostrzone dodatkowe kryteria. Na przykład zwrot na poziomie 8% jest możliwy pod warunkiem ulokowania w banku 40 tys. zł (zamiast 10 tys. zł), utrzymania 2,5 tys. zł średniego salda na ROR (zamiast 1000 zł) i wykonania transakcji innych niż paliwowe o wartości minimum 800 zł (zamiast 500 zł). Stały jest tylko kwotowy limit zwrotu: niezależnie od zastosowanej stawki, także ten bank zwraca na konto nie więcej niż 50 zł miesięcznie.

Warunki prowadzenia ROR

W obu bankach po spełnieniu stosunkowo prostych warunków posiadanie konta i karty staje się darmowe. W obu trzeba jednak uważać na opłaty za korzystanie z bankomatów. Podstawowy cennik Getin Banku przewiduje 3,5% prowizji za wypłatę z obcych bankomatów (innych niż należące do sieci Euronet i Planet Cash). Jednak ta opłata znika z taryfikatora, jeśli klient zdecyduje się na udział w programie lojalnościowym, zapewni stałe wpływy na ROR i umiarkowane obroty kartą, a dodatkowo otworzy konto oszczędnościowe. Udział w tym programie daje też dodatkowe korzyści, jak moneyback na płatności kartą kredytową i częściowy zwrot za domowe rachunki opłacone przelewem z konta.

Toyota Bank nie dzieli bankomatów na swoje i obce. Bezpłatne są trzy wypłaty miesięcznie z dowolnego urządzenia i nie ma możliwości, by zwiększyć tę liczbę. Natomiast każda kolejna operacja kosztuje już 4,5 zł. Wartościowym dodatkiem do Konta Jedynego są za to dwa darmowe pakiety assistance. Ciekawie wygląda zwłaszcza pakiet motoryzacyjny, który zapewnia m.in. naprawę lub holowanie do warsztatu uszkodzonego pojazdu.

Na dobry początek

Oba banki wbudowały w swoje programy dodatkowe zachęty dla klientów. Zamknięcie konta w innym banku i przeniesienie go do Getin Banku jest premiowane punktami w programie lojalnościowym Orlenu. Te punkty można następnie wymienić na paliwo o wartości 100 zł. Z kolei Toyota Bank nagradza klientów, którzy zdeponują na promocyjnej lokacie na okres 100 dni kwotę minimum 10 tys. zł. Nowy klient, który dokona takiej wpłaty i przystąpi do programu moneyback, otrzyma premię w wysokości 110 zł. Natomiast obecny klient, który zwiększy saldo oszczędności w banku i skorzysta z promocji moneyback, może liczyć na 60 zł.

Okres promocji

W Getin Banku do promocji można przystąpić do końca lutego 2016 r. Premie za tankowanie będą naliczane do odwołania. Równocześnie bank gwarantuje, że każdy uczestnik będzie mógł korzystać z programu przynajmniej przez 12 miesięcy. Z kolei w Toyota Banku oferta obowiązuje do końca roku 2016. Promocje obniżające cenę paliwa są jednak stałym elementem oferty tego banku, można więc oczekiwać kontynuacji programu moneyback także w kolejnych latach.

Który program wybrać?

Wybór jednej z tych ofert warto uzależnić od własnej sytuacji finansowej. Osoby nie posiadające oszczędności mogą liczyć na bonus finansowy tylko w programie Getin Banku . Z kolei propozycja Toyota Banku jest korzystniejsza dla osób z nieregularnymi dochodami oraz wszystkich tych, którym nie po drodze na stacje Orlenu.

Więcej o: