Handel marihuaną to świetny interes. Rynek w Stanach już niedługo ma być wart 21 mld dol. rocznie

Amerykański rynek rekreacyjnej marihuany rośnie na potęgę. Już teraz wart jest połowie przychodów Narodowej Ligi Futbolu NFL.

Jak duży jest rynek legalnej marihuany w Stanach Zjednoczonych? Najnowszy raport ArcView Market Research - firmy badającej m.in. to zagadnienie - pokazuje, że w 2015 r. jej sprzedaż wzrosła aż o 17 proc. i osiągnęła poziom 5,4 mld dolarów, a w bieżącym roku ma urosnąć aż o 25 proc. i osiągnąć wartość 6,7 mld dol.

Jak pisze "The Fortune", liczby te są szokujące, biorąc pod uwagę, że Kolorado jako pierwszy stan zezwoliło na handel rekreacyjną marihuaną zaledwie dwa lata temu.

Z raportu wynika, że w 2020 r. rynek legalnej marihuany w Stanach Zjednoczonych będzie wart aż 21,8 mld dolarów. Dla porównania, w ubiegłym roku Narodowa Liga Futbolu NFL zanotowała przychód w wysokości 12 mld dol.

Rekreacyjna marihuana jest obecnie legalna w czterech stanach. Pierwszym, który zalegalizował handel trawką był Kolorado, gdzie zadecydowali o tym mieszkańcy, którzy przegłosowali "poprawkę 64". W referendum ustalili również, że od jej sprzedaży naliczane będą dwa podatki: 15-proc. przeznaczany na edukację i 10-proc. zasilający fundusz, z którego finansuje się egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany.

Od stycznia do listopada 2015 r. wartość sprzedaży legalnej marihuany w tym stanie wyniosła prawie 900 mln dol., a ponad 100 mln dol. stanowił zysk z podatków od sprzedaży.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: