Australia zalegalizuje medyczną marihuanę? Projekt ustawy trafił do parlamentu

Dziś w parlamencie przedstawiono nowelizację ustawy legalizującą uprawę marihuany do celów medycznych.

Wygląda na to, że Australia będzie kolejnym krajem, który zalegalizuje uprawę marihuany do celów medycznych. Dziś Partia Liberalna przedstawiła w parlamencie projekt nowelizacji, która ma zmienić ustawę o środkach odurzających z 1967 r. Nowe prawo najprawdopodobniej zostanie przyjęte, ponieważ poparcie dla niego natychmiast wyraziła opozycja.

Zgodnie z propozycją, stworzony ma zostać krajowy system zezwoleń na dostarczanie medycznej marihuany pacjentom cierpiącym z powodu bólu i chorób przewlekłych. Oczekuje się uprawomocnienia ustawy do końca marca.

- Ten rząd rozumie potrzeby Australijczyków cierpiących na ciężkie choroby, w których leczeniu może pomóc marihuana. Cchcemy umożliwić dostęp do najbardziej skutecznych metod leczenia - powiedziała w parlamencie minister zdrowia Sussan Ley.

W niektórych stanach Australii, m.in. w Wiktorii, ruszył już proces legalizacji medycznej marihuany, ale projektowana ustawa przewiduje umożliwienie jej uprawy w całym kraju. - Jestem przekonana, że tworząc jeden spójny system krajowy zamiast indywidualnych porozumień, przyspieszymy nie tylko proces legislacyjny i regulacyjny, ale w efekcie dostęp do produktów leczniczych z konopi - powiedziała Ley.

Aktualnie władze Australii nie planują legalizacji marihuany do rekreacyjnego użytku.

Handel marihuaną to świetny interes

Raport ArcView Market Research - firmy badającej m.in. rynek legalnej marihuany - pokazuje, że w 2015 r. jej sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 17 proc. i osiągnęła poziom 5,4 mld dolarów, a w bieżącym roku ma urosnąć aż o 25 proc. i osiągnąć wartość 6,7 mld dol.

W Kolorado w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku sprzedano rekreacyjną marihuanę o wartości niemal 900 mln dolarów, a ponad 100 mln dol. stanowił zysk z podatków od sprzedaży.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: