Spójrzcie na to! Benzyna kosztuje mniej niż ocet. Mniej niż słone paluszki. To Polska w 1972 roku

Polityczna zawierucha, która toczy się w mediach wokół teczki Lecha Wałęsy, ma też swoje strony pozytywne. Dzięki niej więcej wiemy o tym, jak się żyło w latach siedemdziesiątych.

Wątek pieniędzy w sprawie TW Bolek sprawia, że dziś sporo dziennikarzy i komentatorów politycznych szuka odpowiedzi na pytania o to, ile to wtedy było dużo pieniędzy, a ile mało. Na przykład dziś na Twitterze Sławomir Wikariak z "Gazety Prawnej" wrzucił ciekawe zdjęcie z wyliczeniem, co ile kosztowało w 1972 roku.


Zestawienie jest bardzo ciekawe, ale wyjątkowo intryguje to, jak tania była wtedy benzyna. Przyjrzyjmy się bliżej. Litr etyliny 78 kosztował 5 złotych. Czyli tyle samo, co 0,25 litra coca coli. Mniej niż pół litra octu. Paluszki słone też były droższe. 

Ceny w Polsce w 1972. Benzyna kosztowała mniej niż ocet i paluszki słone.Ceny w Polsce w 1972. Benzyna kosztowała mniej niż ocet i paluszki słone. kyriosmk.blogspot.com

Dzisiaj litr benzyny kosztuje 4 złote. Ale oczywiście pamiętamy, że w 1995 przeszliśmy denominację. Dzisiejsze 4 nowe złote to 40 tysięcy starych złotych. 0,25 litra coca coli to koszt około 1,30 PLN. Ocet kosztuje 2 złote. Paluszki słone są po mniej niż 2 złote.

Co się zmieniło przez ostatnie 40 lat? W kontekście ceny paliw przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze mieliśmy po drodze kilka szoków naftowych. W 1972 baryłka ropy kosztowała 1,82 USD. Dziś jest po 30 USD, ale jeszcze kilka lat temu kosztowała ponad 100 USD.

Po drugie dziś mamy zupełnie inny system podatkowy niż w PRL w 1972. Podatek VAT wprowadzono w Polsce dopiero w 1993 roku. Dziś ponad połowę w cenie litra benzyny stanowią podatki. Dlatego dziś paliwa są znacznie droższe niż słone paluszki.

Więcej o: