Drożeje przejazd autostradą A2. Opłaty za trasę z Warszawy do Berlina to już ponad 80 złotych. To może lepiej pociągiem?

Podwyżkę wprowadza Autostrada Wielkopolska zarządzająca odcinkiem od Konina do granicy z Niemcami. Przy obecnych cenach paliw i nowych opłatach podróż z Warszawy do Poznania, czy Berlina taniej może wyjść przejazd pociągiem.

Nowy cennik zacznie obowiązywać we wtorek rano. Koszt przejazdu całą A2 rośnie o 3 złote. Jeśli ktoś jedzie tylko do Poznania, zapłaci o 2 PLN więcej – do tej pory wszystkie opłaty wynosiły 43,90 PLN, teraz wzrosną do 45,90 PLN. Opłaty na trasie do Berlina rosną z 78,90 PLN do 81,90 PLN. Liczymy tu opłaty za odcinki zarządzane zarówno przez Autostradę Wielkopolską (od Konina na zachód), jak i GDDKiA (Stryków - Konin).

To niby niewielkie podwyżki, ale biorąc pod uwagę zupełny brak inflacji (roczna zmiana cen wg GUS to ostatnio -0,7 procent) mogą zaskakiwać. Koszt podróży ze stolicy do Poznania rośnie realnie o ponad 5 procent, a do Berlina o 4,5 procent.

Autostrada Wielkopolska tłumaczy, że podnosi ceny, bo zbiera pieniądze na inwestycje, między innymi na poszerzenie o trzeci pas odcinka A2 który jest obwodnicą Poznania.

 

Uwzględniając cenę paliwa (załóżmy, że to diesel i że ma spalanie na poziomie 8 litrów na 100 km) łączny koszt podróży z Warszawy do Poznania to 138 PLN. Bilet na Intercity kosztuje 129 PLN.

W przypadku trasy do Berlina i tych samych założeniach co przy podróży do Poznania, łączny koszt z Warszawy to 251 PLN. Pociąg kosztuje 233 PLN. W obydwu przypadkach jak się dobrze trafi, to można też znaleźć samolot w porównywalnych cenach.

Szacunkowe koszty podróży samochodem, pociągiem i samolotem z Warszawy do Poznania i Berlina.Szacunkowe koszty podróży samochodem, pociągiem i samolotem z Warszawy do Poznania i Berlina. RH


Czyli podróż samochodem autostradą A2 opłaca się zdecydowanie bardziej jeśli jadą nim co najmniej dwie osoby. W przypadku podróżowania jednoosobowo wszystko zależy od tego jakie ma się auto. Jeśli spala wyraźnie mniej niż 8 litrów na setkę, wtedy może się to opłacać. Jeśli nie, wtedy bardziej korzystna finansowo jest podróż pociągiem. 

Więcej o: