Ten film miał udowodnić, że wagi w supermarketach oszukują. A jak jest naprawdę?

Czy wagi przemysłowe w sklepach wielkopowierzchniowych prezentują zawyżone wartości? Być może niektóre tak, ale na pewno nie ta zaprezentowana na filmie, który w ostatnich dniach bije rekordy popularności na Facebooku.

Jeden z popularnych supermarketów. Miasto bliżej nieznane. Mężczyzna kładzie na wadze samoobsługowej owoc. Odczyt? 0,554 kg . Chwile później powtarza swój eksperyment. Tym razem jednak wcześniej ściąga z wagi charakterystyczną zieloną tackę. Odczyt? 0,350 kg . Wniosek mężczyzny? Sklep/producent wagi oszukują klientów i zawyżają wagę produktów umieszczanych na wadze. A jak jest naprawdę?

Aby rozwiązać tę zagadkę wystarczy przyjrzeć się symbolowi |____| , który przez chwilę prezentuje ekran wagi tuż po zdjęciu z niej zielonej tacki (poniższy screen).

Co oznacza tajemniczy symbol?Co oznacza tajemniczy symbol? Facebook.com/Dorota Dzionk Facebook.com/Dorota Dzionk

Co oznacza ten symbol? Zajrzyjmy na chwilę do instrukcji obsługi wagi przemysłowej METTLER TOLEDO , na której "eksperymentuje" mężczyzna. Okazuje się, że zaprezentowany na ekranie symbol |____| oznacza, że waga jest niedociążona i może prezentować niewłaściwy odczyt.

Mettler Toledo - instrukcjaMettler Toledo - instrukcja Mettler Toledo Mettler Toledo

W instrukcji, obok symbolu |____| znajduje się również krótki dopisek producenta. "Sprawdź czy płytka wagi jest umieszczona w prawidłowy sposób".

Zielona płytka, którą zdjął mężczyzna, została wytarowana razem z wagą. To oczywiste, że jej usunięcie będzie skutkować nieprawidłowym -  zaniżonym - odczytem. Mówiąc krótko, to nie producent wagi czy też sklep, ale autor filmu dopuścił się w tym wypadku manipulacji.

7 dowodów na to, że komputery i smartfony nas oszukują

Fotomontaż Robert Kędzierski / Fot. http://graphicburger.com/

Więcej o: