Czarnecki znalazł sposób, jak nie płacić podatku bankowego. Inne banki także występują do KNF-u o "program naprawczy"

Getin Noble Bank wystąpił do Komisji Nadzoru Finansowego o akceptację programu postępowania naprawczego. Najpewniej oznacza to, że spółka jednego z najbogatszych Polaków Leszka Czarneckiego uniknie podatku bankowego.

- W związku ze znaczącymi obciążeniami zewnętrznymi, które nie były związane z bezpośrednią działalnością operacyjną banku, a w znaczący sposób wpłynęły na wynik netto IV kwartału 2015, bank wystąpił do Komisji Nadzoru Finansowego o akceptację "Planu trwałej poprawy rentowności", w rozumieniu art. 142 Prawa bankowego - napisał Getin Noble Bank w komunikacie.

Strata netto Getin Noble Banku w IV kwartale 2015 roku wyniosła aż 195,4 mln zł - wynika z obliczeń na podstawie raportu rocznego.

O co dokładnie chodzi w artykule 142 Prawa bankowego? Zgodnie z prawem w razie powstania straty bilansowej, bądź groźby jej nastąpienia albo powstania niebezpieczeństwa niewypłacalności lub utraty płynności, zarząd banku ma niezwłocznie zawiadomić o tym Komisję Nadzoru Finansowego oraz przedstawiać jej program postępowania naprawczego.

Czy to oznacza, że instytucja znana z kredytów frankowych i samochodowych ledwo zipie, a Leszek Czarnecki powinien powoli wycofywać się z biznesu? Nie do końca, co pokazuje zresztą stopniowa poprawa giełdowej wyceny spółki od początku roku (jeszcze w styczniu za akcję Getin Noble Banku inwestorzy płacili 41 groszy, obecnie to 58 groszy). Za cały rok 2015 spółka ma zresztą 44 mln zł zysku, a jej kapitał przekracza 5 miliardów złotych. To nie wygląda na problem. 

Ale kluczowy jest IV kwartał, a nie cały rok. Dzięki wykazaniu dużej straty tylko w ostatnim kwartale uniknie ona zapłaty podatku bankowego. Zgodnie z ustawą o podatku od niektórych instytucji finansowych, realizacja programu naprawczego całkowicie zwalnia je z obowiązku zapłaty nowej daniny.

Na korzyść tej tezy przemawia fakt, że Getin dużą stratę w IV kwartale 2015 wykazał z rozmysłem. Jak podaje spółka odnotowany w IV kwartale ujemny wynik był spowodowany koniecznością ujęcia znaczących kosztów zdarzeń jednorazowych. W związku z upadłością SK Banku w Wołominie, Getin Noble Bank dokonał wpłaty w kwocie 116,9 mln zł na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo kwota 134,1 mln zł została zarezerwowana na poczet przyszłej wpłaty na rzecz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Tę drugą kwotę - 134 mln zł - Getin mógł zaksięgować w IV kwartale, ale też w I kwartale, w drugim przypadku nie mógłby jednak tak prędko wdrożyć programu naprawczego.

Reasumując, bank poprzez prosty zabieg księgowy najpewniej uratuje ponad 200 mln zł, na tyle mniej więcej szacowano podatek, który miałby wpłacić w tym roku.

Drogę w kierunku "programu naprawczego" obiera coraz więcej banków. Obecnie postępowania naprawcze prowadzone są w siedmiu bankach, ale liczba ta może niebawem wzrosnąć. Bo nikt - w tym bankierzy - nie lubi przecież płacić podatków.

Komentarze (103)
Czarnecki znalazł sposób, jak nie płacić podatku bankowego. Inne banki także występują do KNF-u o "program naprawczy"
Zaloguj się
 • edekedek73

  Oceniono 66 razy 58

  He, he, he. Tak to jest, gdy za prawo biorą się "prawnicy" w rodzaju Kempy i inni wybitni intelektualiści PiSowskiego rządu. Podatki też trzeba umieć wprowadzać...

 • felucjan

  Oceniono 36 razy 32

  No i geniusze z pisu będą teraz chyba bankierów "brać w kamasze", bo jak by nie patrzeć to tylko stosują prawo wprowadzone przez tych jełopów.

  Może zamiast wojować z najlepszymi prawnikami w Polsce było trzeba jednak iść do nich i skonsultować ten bubel prawny. Wystarczyło wprowadzić drobny zapis: brak straty w ciągu kolejnych dwóch kwartałów powoduje zniesienie zwolnienia z obowiązku płacenia podatku w trakcie prowadzonego postępowania naprawczego.

  Minister finansów był prezesem banku, ale jak widać bez dobrych prawników nic nie potrafi. Niestety dobry prawnik kosztuje, a skoro Rzepliński zarabia 20 tys i to kłuje pisowców, to mogą liczyć na... studentów pierwszego roku prawa.

 • smiki48

  Oceniono 22 razy 12

  a jak ja prowadzę małą firmę i mam stratę, to niestety nikt nie zwalnia mnie z płacenia danin na rzecz państwa. Ale to finansiści pisali te ustawy a KNF jest na liście płac banków.

 • japka_putina

  Oceniono 5 razy 5

  Prawo pisane na kolanie ma luki? No kto by przypuszczał!

 • xynat

  Oceniono 4 razy 4

  Ha ha ha. Ręka do góry ci, którzy wierzyli, że jarosław "wiecznie dziewica" nareszcie kopnie w dupę te pazerne, żydowskie pijawki z banków. Sam się może kopnąć. W bankach pracują fachowcy, którzy wiedzą jak się obronić przed zapędami krasnala ogrodowego. A tenże krasnal zatrudnił dyletantów, którzy jedyne co potrafią to zmówić paciorek i ślepo wykonywać rozkazy baaaardzo małego człowieczka. W tej wojnie nawet nie trzeba się zastanawiać kto będzie górą, dosłownie i w przenośni.

 • helena1481949

  Oceniono 4 razy 4

  Polak potrafi. No i zabraknie na 500

 • gapcio2010

  Oceniono 6 razy 4

  To sa wszyscy ogromni hochsztaplerzy więc na pewno nie stracą. A Gettin Bank to wyjątkowo złodziejski bank- piszę z punktu widzenia pracownika, a właściwie byłego pracownika! Pomiatają, nie płacą, ludzi traktują jak śmieci ! OMIJAJCIE GETTIN BANK!

 • abxcd

  Oceniono 12 razy 4

  Brawo dla bankó! Niech pisiory walą się na r.y.j.

 • bezlitosny

  Oceniono 4 razy 4

  buhahahaaha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX