Masz tę lampę z Ikei? Może porazić cię prądem. Firma wycofuje ze sklepów trzy modele

Paweł Borecki
Niebezpieczny produkt z Ikei. Firma apeluje o zwrot lamp Gothem. Dwóch klientów i pracownik sklepu zostało porażonych prądem.

Decyzję o wycofaniu z rynku lamp podłogowych i stołowych Gothem podjęto po wykryciu uszkodzonych przewodów w pewnej liczbie lamp. Napięcie z nich mogło się przedostać na metalowy korpus lampy, stanowiąc zagrożenie dla użytkowników.

Firma informuje, że nie dotarły do niej do tej pory żadne informacje o przypadkach odniesienia obrażeń przez użytkowników w ich domach. Odnotowano natomiast trzy incydenty, w których porażonych prądem zostało dwóch klientów i jeden pracownik sklepu.

Akcją objęte są wszystkie trzy modele lamp Gothem – dwie stołowe i jedna podłogowa:

80303041 GOTHEM - podstawa lampy podłogowej
60303023 GOTHEM - podstawa lampy stołowej 35 cm
60303037 GOTHEM - podstawa lampy stołowej 45 cm.

Lampy GothemLampy Gothem fot. UOKiK

Lampy Gothem były sprzedawane przez sieć od października 2015 roku. Zwrotu można dokonać w dowolnym sklepie Ikea, gdzie zostaną zwrócone pełne koszty zakupu. Paragon nie jest do tego konieczny.

W styczniu Ikea wycofywała z rynku pałeczki do perkusji i bębenek Lattjo, w których wykryto usterkę polegającą na odkręcaniu się lub poluzowaniu gumowej nakładki pałeczek. Element ten mógł trafić w ręce małych dzieci i w najgorszym wypadku doprowadzić do zadławienia.

W sierpniu ubiegłego roku Ikea wycofywała z rynku lampkę nocną Patrull, której jeden egzemplarz poraził małe dziecko, a w maju firma przeprowadzała akcję naprawczą rozporowych barierek ochronnych przeznaczonych do montażu w drzwiach pomiędzy pokojami lub u dołu schodów. Okazało się, że tarcie pomiędzy ścianą a barierką było niewystarczające, by utrzymać barierkę we właściwej pozycji.

Z kolei w grudniu z rynku wycofane zostały buty marki Quechua, sprzedawane w sklepach Decathlon. Producent otrzymał od klientów informację o tym, że łatwo ulegają one rozdarciu, a badania wykazały, że ich konstrukcja może spowodować utratę równowagi i przewrócenie się użytkownika na skutek zaczepienia haczyka od sznurówki o wstawkę drugiego buta.