Poprawa notowań na GPW zbiega się w czasie z poprawą na wszystkich giełdach rynków rozwijających się. Wyliczenia Międzynarodowego Instytutu Finansów pokazują, że w marcu rynki te dostały solidny zastrzyk kapitału. Łącznie na rynki akcji i obligacji w krajach takich jak Chiny, Indie, RPA, czy Turcja, ale także Polska napłynęło blisko 20 miliardów dolarów.
Przy okazji: warto zauważyć, że między lipcem 2015 a styczniem 2016 kapitał z giełd krajów rozwijających się nieustannie odpływał. Okres ten pokrywa się ze spadkami na GPW.
Kapitał zaczął wracać na rynki rozwijające się głównie z dwóch powodów. Po pierwsze Chiny słowami wielu najważniejszych polityków obiecały, że nie będą dewaluować juana, po drugie Amerykanie ewidentnie tracą zapał do podnoszenia swoich stóp procentowych. Zmalały więc dwa główne zagrożenia dla koniunktury światowej. W giełdowej walce chciwości ze strachem znów lekko zaczyna przeważać chciwość.
Dlatego, według cotygodniowych statystyk publikowanych przez Bank of America, w ubiegłym tygodniu na giełdy krajów rozwijających się trafiło aż 3 mld USD.
WIG20 od początku marca urósł już o 6,9 procent. Ostatni raz taki wzrost na giełdzie mieliśmy w lutym 2014.
WIG20 rośnie w marcu najbardziej od ponad dwóch lat bossa.pl
To wyraźna odmiana po wielu przygnębiających miesiącach. GPW ma za sobą bezprecedensową serię spadków, które trwały aż 9 miesięcy – od kwietnia 2015 do stycznia 2016. Polski rynek nigdy wcześniej nie zaliczył tak długotrwałych spadków. W lutym mieliśmy stabilizację i niewielkie wzrosty, a w marcu doczekaliśmy się poważnego wystrzału w górę.
Z drugiej strony wzrost o ponad 7 procent w ciągu miesiąca, to w giełdowej historii nic nadzwyczajnego. W najlepszym w ostatnich dziesięciu latach miesiącu WIG20 wzrósł o ponad 19 procent (kwiecień 2009). W najlepszym miesiącu w historii indeksu mieliśmy wzrost aż o 40,7 procent. Ale to było bardzo dawno temu – w kwietniu 1995.
Najlepsze spółki z WIG20 w marcu to:
1. Tauron +20,9%
2. PKN Orlen +10,8%
3. KGHM +10,2%
4. LPP +9,7%
5. Alior Bank +9,5%