NBP zaskakuje nowymi pieniędzmi. Oto kwadratowa pięciozłotówka

Przedwczoraj Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu wyjątkową monetę kolekcjonerską o nominale 5 zł, która upamiętniła 250. rocznicę założenia Mennicy Warszawskiej. W ostatnim czasie NBP zaprezentował wiele ciekawych pomysłów.

Moneta wyemitowana z okazji rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej ma ciekawy kształt - znana z naszych portfeli pięciozłotówka wkomponowana została w klipę (w tym przypadku kwadrat).

Rewers monety zdobi popiersie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który był inicjatorem założenia Mennicy Warszawskiej w 1766 roku. Jej powołanie było istotną częścią reformy monetarnej i, szerzej, próby ratowania podupadłej gospodarki. Na monecie widzimy także wizerunek podstawowej maszyny menniczej tych czasów tzw. balansjerki.

250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej250. rocznica założenia Mennicy Warszawskiej NBP

Na awersie znajdziemy widok Zamku Królewskiego, a także postać Minerwy, bogini sztuki i rzemiosła, patronki mincerzy.

Moneta ma wymiary 40 mm na 40 mm. Wykonano ją ze srebra, a jej waga to 28 gram. Dla kolekcjonerów przygotowano 35 tys. sztuk, jej cena to 190 zł.

1050. rocznica Chrztu Polski1050. rocznica Chrztu Polski NBP

Nowy banknot 500-złotowy

Ostatnio NBP zaskakuje ciekawymi pomysłami. W połowie marca polski bank centralny pokazał nowy kolekcjonerski banknot 20-złotowy z pierwszymi władcami państwa polskiego.

Okazją ku temu jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Jego szata graficzna jest nietypowa. W centralnej części strony przedniej przedstawiono stylizowane portrety Mieszka I i Dobrawy, na odwrocie przedstawiono wizerunek katedry gnieźnieńskiej.

Banknot pojawi się w obiegu 12 kwietnia 2016 r., będzie nim można płacić w sklepach.

Nie zapominajmy o też o nowym banknocie 500-złotowym. Do tej pory nie znamy jego wyglądu, wiadomo jedynie, że ozdobi go wizerunek Jana III Sobieskiego, oparty na "Poczcie królów i książąt polskich" wg Andrzeja Heidricha.

Polskie Kluby Piłkarskie - Legia WarszawaPolskie Kluby Piłkarskie - Legia Warszawa NBP

5 zł na 100-lecie Legii

Kolejną emisję monet kolekcjonerskich Narodowy Bank Polski zaplanował na 4 kwietnia. Do obiegu wprowadzi monetę "Legia Warszawa", trzecią z serii "Polskie Kluby Piłkarskie", przygotowaną z okazji 100-lecia stołecznego klubu.

Nakład 5-złotowej monety nie przekroczy 20 tysięcy egzemplarzy, jej cena to 119 zł. Co ciekawe, od kilkunastu dni można ją kupić w internetowym sklepie Legii.