Chcesz pomóc zmieniać świat? Wypełnij odpowiednią rubrykę w druku PIT

Aleksandra Gładka
Uwierz - twoje decyzje mają wpływ na otaczającą cię rzeczywistość. Pomyśl ile razy zostawiałeś puste pole przy wniosku o przekazanie 1 proc. podatku należnego na Organizację Pożytku Publicznego (OPP). Niech tym razem nie zostanie puste.

Zbliża się termin złożenia wypełnionych PITów. Rozliczając się z Urzędem skarbowym pamiętaj o jednym na pozór niewielkim procencie podatku, który możesz przekazać na wybraną Organizację Pożytku Publicznego (OPP).

W tym roku masz do wyboru aż 8233 organizacji. Ich pełen wykaz znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Rozwoju Społecznego (MRPiRS). Podejmując decyzję możesz sugerować się reklamami pojawiającymi się w mediach - tym samym wesprzesz organizacje o szerokim zasięgu. Z drugiej strony, warto byś rozejrzał się po swojej okolicy. Sprawdź, czy w sąsiedztwie nie działa jakaś lokalna OPP, która przyczynia się do pozytywnych zmian w twoim otoczeniu. Tego typu organizacje są najczęściej małe i nie mają możliwości zreazliowania oficjalnej kampanii reklamowej. Możesz być jednak pewien, że w tej sytuacji twój 1 procent będzie miał dla niej zasadnicze znaczenie.

Na co zostaną wydane te pieniądze?

Sprawdź zeszłoroczne rozliczenie finansowej wybranej organizacji. Widzisz w niej samej ogólniki dotyczące rozporządzania przekazaną kwotą z 1 proc. podatku? To zły znak - możesz czuć się niepewnie. Za to gdy w dokumentacji znajdziesz szczegółowy raport, możesz uwierzyć, że Twoje pieniądze nie zostaną źle spożytkowane. Aby dopełnić obrazu przejrzyj stronę internetową i profile w różnych mediach społecznościowych, którymi zarządza organizacja. Niech twoja decyzja będzie przemyślana.

Czym są OPP?

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, są to organizacje pozarządowe, których działania mają charakter publiczny. Taka działalność musi trwać już co najmniej 2 lata. OPP pełnią specyficzną funkcję - przejmują na siebie część obowiązków, tradycyjnie pełnionych przez państwo. Obejmują opieką różne grupy społeczne, organizują pomoc charytatywną. Pełnią również pieczę nad kulturą i tradycjami narodowymi - mogą zatem przyjąć formę teatru lub organizacji opiekującej się kombatantami. Do OPP zaliczamy również wszelkie organizacje doglądające czworonogów - a zatem wszelkie schroniska i przytuliska.

Co dalej?

Wiesz już komu chcesz odpisać swój 1 proc. z należnego podatku. Co dalej? Znajdź numer wpisu organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego (numer KRS). Musisz przepisać go z wykazu OPP opublikowanego na stronie MRPiRS. Pora wypełnić PIT. Uzupełniając wniosek o przekazaniu 1 proc. oprócz wpisania stosownego nr. KRS będziesz musiał wypełnić jeszcze jedno pole - zadeklarować kwotę, którą przekażesz na rzecz wybranej organizacji. To nic trudnego. Starczy, że obliczysz samodzielnie 1 procent z wyliczonego wcześniej podatku należnego z pola „Obliczenie zobowiązania podatkowego”.

Wybranie OPP, którą wspomożesz, nie zajmie ci wiele czasu. Przyczynisz się za to do pozytywnej zmiany społecznej. W zeszłym roku taką decyzję podjęło 47 proc. wszystkich podatników. W tym roku możesz ten wynik pomóc poprawić.

Nie masz jeszcze darmowego programu do rozliczania PIT-ów? Aby go pobrać, kliknij: Pobierz program PIT 2015.