Polska za rok znów ma być najlepsza w Europie. Tak prognozuje MFW

Z nowego raportu MFW wynika, że polska gospodarka ma cały czas rozwijać się szybko. W 2017 nikt w Unii Europejskiej nie będzie rósł szybciej

MFW podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w tym roku z 3,5 procent do 3,6 procent. W 2017 też mamy mieć wzrost o 3,6 procent. W tym roku nasz wynik nie będzie na tle Europy niczym wyjątkowym. Szybciej od nas mają rosnąć Irlandia, Czarnogóra, Islandia, Rumunia, Turcja i Szwecja.

Jednak zdaniem MFW światową gospodarkę czeka spowolnienie. W 2017 wzrost gospodarczy będzie słabszy. Ale prognoza ta nie dotyczy Polski. W efekcie w przyszłym roku u nas nadal ma być 3,6 procent wzrostu i już nikt w UE nie będzie rosnąć szybciej. Tylko Irlandia i Łotwa mają mieć ten sam wynik co Polska.

Najszybciej rosnące gospodarki UE w 2016 i 2017 wg MFWNajszybciej rosnące gospodarki UE w 2016 i 2017 wg MFW MFW

Poza Unią Europejską szybciej mają rosnąć tylko bardzo małe gospodarki bałkańskie: Kosowo (+4,3%) i Albania (+3,8%), oraz Gruzja (+4,5%).

Gospodarka światowa ma rosnąć w tym roku o 1,9 procent, a w 2017 o 2 procent. Wśród państw G7 liderami wzrostu mają pozostać Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a Japonia ma wpaść w kolejną recesję


Absolutnym mistrzem świata we wzroście gospodarczym ma być w tym roku Myanmar, a w 2017 Libia. W czołówce są tylko państwa z Afryki (Wybrzeże Kości Słoniowej, Sudan Południowy) i z Azji (Bhutan, Indie, Laos, Jemen). Oto lista państwa, które mają rosnąć najszybciej na świecie w 2016 i 2017:

Kraje z najszybszym wzrostem PKB na świecieKraje z najszybszym wzrostem PKB na świecie MFW

Więcej o: