Szykuje się ostre starcie o rynek aut elektrycznych. To będzie prawdziwa gigafabryka

Faraday Future to kolejna firma, która chce zaistnieć na rynku samochodów elektrycznych. Ujawniła właśnie plany budowy fabryki w North Las Vegas w stanie Nevada. Inwestycja ma kosztować 1 miliard dolarów.

Spółka ogłosiła, że fabrykę o powierzchni niemal 280 tys. metrów kwadratowych zbuduje na 364 ha działce. Efektem rozwoju tego ambitnego projektu będzie stworzenie około 4,5 tys. miejsc pracy w ciągu 10 lat. Kolejne kilka tysięcy pracowników ma znaleźć zajęcie u dostawców.

Fabryka dostanie duże wsparcie stanu

Gubernator Nevady Brian Sandoval zatwierdził umowę, która przyznaje Faraday Future ulgi podatkowe na kwotę 215 milionów dolarów. Stan zobowiązał się też wyłożyć 120 milionów dolarów w poprawę infrastruktury na terenie parku przemysłowego w North Las Vegas, gdzie zakład zostanie zbudowany.

Faraday Future - grafika koncepcyjnaFaraday Future - grafika koncepcyjna Faraday Future

Fabryka ma mieć futurystyczny wygląd oraz wiele ekologicznych rozwiązań. W budowie zakładu wykorzystane mają być najnowsze materiały takie jak: stal, szkło, oświetlenie LED i farby na bazie wody. Fabryka ma być w części zasilana z instalacji wiatrowej, słonecznej i geotermalnej, ściany zostaną zaś wykonane z przepuszczających światło słoneczne płyt szklanych.

FFZERO1 to sposób na rywalizację z Teslą

Faraday Future - koncept samochoduFaraday Future - koncept samochodu FaradayFuture.com

Faraday Future to kalifornijski start-up finansowany przez chińskich miliarderów, który ma opracować od podstaw i wprowadzić na rynek wysokiej klasy samochody elektryczne. Mówi się o nim jako jednym z kilku nowych konkurentów Tesli, którzy powoli przygotowują się do odkrycia kart.

Przeczytaj też: Faraday Future - firma widmo, która chce rzucić wyzwanie Muskowi i Tesli

Spółka w styczniu, na targach CES 2016 w Las Vegas, pokazała samochód elektryczny FFZERO1, który ma być jej przepustką do przyszłości. O aucie na razie wiadomo niewiele: ma moc 1000 KM, przyspieszenie od 0 do 97km/h w czasie poniżej 3 sekund, prędkość maksymalna szacowana jest na 320 km/h.